Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

EKSPERT VASTAB Kas nõusid tuleks enne nõudepesumasinasse panemist käsitsi loputada? (1)

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Kodudes kasutatakse üha rohkem elektriseadmeid, kuid sellega suureneb ka tulekahjude oht. Kõige tuleohtlikumad on endiselt külmkapid, ent unustada ei tohi tõsiasja, et eriti ohtlikud on seadmed, kus saavad kokku vesi ja elekter – näiteks nõudepesumasinad.

«Elektriseadmetest – pliidist, pesumasinast, röstrist, veekeedukannust, telerist, nutitelefonist, arvutist – saab igal aastal alguse sadu tulekahjusid,» hoiatab G4Si erakliendiüksuse juht Tarmo Pärjala. «Põhjuseks on enamasti rike elektrisüsteemis või seadmete vale kasutamine. Näiteks ühendatakse pikendusjuhtmega liiga palju seadmeid,» lisas Pärjala.

Eriti ohtlikud on seadmed, kus saavad kokku vesi ja elekter, näiteks nõudepesumasin ja pesumasin. Seal on niiske keskkond ja mootori töötamise ajal tekib kondensaat. Neid seadmeid ei pea iga kord seinast välja tõmbama, kuid tuleb veenduda, et seade on õigesti paigaldatud ja kindlasti tuleks seadet kontrollida, kui see hakkab imelikku häält tegema.

Kodutehnika hooldusega tegeleva ettevõtte Funkab tegevjuht Erki Soopere selgitab, kuidas nõudepesumasinat ohutult kasutada ja millised vead võivad viia ohtlike olukordadeni.

Kas nõudepesumasin võib minna põlema?

Nõudepesumasina süttimine on võimalik, kuigi harv nähtus. «Põhilisteks põhjusteks on elektrilised probleemid, näiteks kehvad ühendused ja kontaktid. On olnud juhtumeid, kus veeleke jõuab juhtmeteni, põhjustades lühise ja sellest tulenevalt ka tulekahju,» hoiatab Soopere. Niiske keskkond ja kondensatsioon nõudepesumasina töö ajal võivad elektriliste probleemide korral ohtu suurendada.

Kuidas nõudepesumasinat õigesti hooldada?

«Nõudepesumasina hooldus algab regulaarsest filtrite puhastamisest, et toidujäägid ei jõuaks süsteemi ja ei tekitaks ummistusi. Samuti on soovitatav kasutada spetsiaalseid puhastusvahendeid masina läbipesuks ning regulaarselt puhastada uksetihendeid ja masina raamiosi,» soovitab Soopere. Hea hoolduse osaks on ka nõudepesumasina soola kasutamine, mis aitab kaitsta masina sisemust katlakivi vastu.

Mis on levinumad vead nõudepesumasina kasutamisel?

Paljud kasutajad teevad Soopere sõnul selle vea, et pesevad nõusid enne nõudepesumasinasse panemist käsitsi. «Tegelikult puudub selleks vajadus, sest nõudepesumasina puhastusvõime on piisav.»

Teiseks sagedaseks veaks on vale pesuaine kasutamine ja vale programmi valimine – näiteks õrnade klaaside pesemine kõrgel temperatuuril. Sellised vead võivad nõusid ja masina sisemust kahjustada. Tagajärjeks on rike ja oht veel hullemaks õnnetuseks.

Millal peaks nõudepesumasin minema remonti?

«Remonti tasub viia nõudepesumasin, kui see ei täida oma põhifunktsioone, näiteks ei soojenda ega kuivata nõusid, vesi ei lähe masina põhjast ära, masin ajab vett põrandale või teeb ebatavalist heli,» loetleb Soopere. Need on ohumärgid, mida ei tohiks ignoreerida, kuna rikked võivad edasi arenedes põhjustada elektrilisi probleeme.

Mida panna tähele nõudepesumasinat kasutades?

«Kui järgite regulaarselt hooldus- ja kasutusjuhiseid, on masin ohutum ja kestab kauem,» kinnitab Soopere. Ta soovitab kuulata masinat töö ajal ja jälgida võimalikke kõrvalekaldeid, näiteks müra või vibratsiooni. Samuti tasub tähelepanu pöörata sellele, et nõudepesumasin oleks korralikult paigaldatud, et vältida lekkeid ja muid probleeme.

Tagasi üles