1. Räägi pangaga varakult
Kõige esimene samm ettevõtjana kodulaenu võtmisel on pangaga rääkimine. Alustuseks tasub panga kodulehel kasutada laenukalkulaatorit, et näha, milline võiks olla sissetulek soovitud laenusumma saamiseks. Kindlasti tuleb kirja panna ka muud laenukohustused eraisikuna: liisingu, järelmaksude, väikelaenude ja krediitkaartide igakuised maksed. Kuna krediitkaardi puhul arvestatakse kohustusi kolme aasta peale, siis jagatakse krediidilimiit 36 kuuga. Kes ise pankade kodulehtedel olevaid laenukalkulaatoreid kasutada ei soovi, võivad oma laenuvõimekuse osas küsida nõu ka otse panga laenuhaldurilt.
2. Ära sae oksa, millel seisab sinu kodulaenu taotlus
Kodulaenu võtmisel on kõige olulisem netosissetulek. Nii töötaja kui ettevõtja puhul tähendab see enamasti palgatulu, millest on maha arvatud maksud. Ent ettevõtja saab palgatulu kõrval arvestada ka muude jätkusuutlike tuludega (nt juhatuse liikme tasu, dividend jms), millest on maha arvatud seadusjärgsed maksud.
Endale ettevõtjana palga maksmine on iseäranis kriitiline teema mikroettevõtjatele, kelle jaoks palgakulud moodustavad olulise osa firma püsiväljaminekutest. Seetõttu kipuvad ettevõtjad küllaltki sageli maksma endale pigem miinimumpalka ja autokompensatsiooni, parematel juhtudel ka dividende.
Selline liigne optimeerimine võib aga kodulaenu taotlemisel saada saatuslikuks. Pankadele kehtiv seadusandlus paneb paika, et inimese laenu- ja liisingu kohustused koos võetava kodulaenu kuumaksega võivad moodustada kuni poole tema regulaarsest netosissetulekust. Nii tähendab väiksem regulaarne sissetulek ka madalamat laenuvõimekust.
3. Maksa endale palka, mis katab kõik püsikulud