Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) viis läbi järjekordse Pääsukesemärgi hindamise, kus tänavusteks märksõnadeks olid puhtad ja kodumaised maitsed.
PUHTAD MAITSED ⟩ 11 uut Eesti toiduainet pälvisid Pääsukesemärgi
Hindamise tulemusena pälvisid Pääsukesemärgi järgmised tooted (hindamistulemus 5-punkti süsteemis vähemalt 4,0 punkti):
Maks & Moorits:
- Delikatess seahakkliha
- Sea- ja veisehakkliha
- Sealiharibad
Farmi:
- Klassikaline kodujuust 2%
Rõngu Pagar:
- Juustusnäkk
- Mokakänd
- Sügislill
Tohi Distillery:
- Cloudberry Mist Gin
- Navy Strength Gin
- London Dry Gin
- Aronia Gin
EPKK juhi Kerli Atsi sõnul aitab kvaliteedimärk tarbijatel teha teadlikke ostuotsuseid ning toetada kodumaist toodangut.
«Pääsukesemärk annab tarbijale garantii, et tegemist on kvaliteetse, Eesti põhitoorainest valmistatud tootega. Pääsukesemärgil on olnud ja on ka tulevikus oluline roll tarbijate teadlikkuse tõstmisel kodumaise toidu suhtes. Tarbijate ostujõu langus on viinud olukorrani, kus ostuotsuste tegemisel on põhiliseks määrajaks kahjuks hind. Pääsukesemärk aitab tarbijatel selgelt oma valiku tegemisel lähtuda ka kodumaise toodete eelistamisest.»
Hindamine viidi läbi Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse (TFTAK) sensoorika laboris. Hindamiskomisjoni esimees Rain Kuldjärv tõdes, et piima- ja lihatoodetes avaldusid klassikalised, puhtad maitsed, samas kui kondiitritooted paistsid silma lühikeste koostisosade loeteludega, mis esindavad puhta etiketi lähenemist. Alkohoolsete jookide kategoorias tõusid esile džinnid, mille puhul oli tunda kõiki kirjeldustes lubatud lõhna- ja maitsenüansse.
«Eriti meeldejääv oli arooniadžinn, mille tumelillakas toon, rikkalik lõhnabukett ja mitmekesine maitse jäid kauaks meelde,» lisas Kuldjärv.
Pääsukesemärk – Eesti vanim ja tuntuim toidumärgis
Pääsukesemärk on Eestis pikima ajalooga toidumärgis, mida Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda on välja andnud alates aastast 2000. See kvaliteedi- ja päritolumärgis «Tunnustatud Eesti toit» on tarbijate seas väga tuntud – Eesti Konjunktuuriinstituudi 2022. aasta uuringu kohaselt teadis seda 92 protsenti vastanutest.