Piisab mõnest ööpäevast järjepidevatest miinuskraadidest, et väiksemad veekogud näiliselt kõva jääkihiga kattuks. Selline esmane jääkate on aga petlik ja väga ohtlik – kuigi pealesadanud lume all visuaalselt eristamatu paksust ja inimest kandvast jääst, ei kanna see isegi paarikümnekilost last.
Samal ajal on värske jää midagi uut ja lastele põnevat. Seda enam tuleb jälgida, et lapsed külmakraadide saabudes omapäi tiikide ja muude veekogude äärde uitama ei satuks.
Talve hakul tasub kõigil meelde tuletada elementaarsed võtted, mida kasutada, kui peaksid ise läbi jää vajuma või kui näed läbi jää vajunud inimest. Need võtab hästi kokku näiteks päästeameti vastav video.
Lisaks tasub meelde jätta, et nähes hättasattunut ja helistades 112, tuleks ise appi minnes hüüda ja äratada ka teiste lähedalviibijate tähelepanu. Kõige parem, kui lähedal juhtub olema politseipatrull või objektil viibiv või patrulliv turvatöötaja – kutsu appi väljaõppinud professionaalid, kes oskavad olukorda lahendada nii, et keegi ei satu ise ebavajalikku ohtu.
Külmunud torud – ära jää kindlustusrahast ilma
Miinuskraadidega käib paratamatult kaasas ka veetorude jäätumise risk. Eriti vanemates kortermajades ning eramutes tasub üle kontrollida, kas torude isolatsioon on terve ja täielik. Külmunud veetorude lõhkemine on enamasti kodukindlustuse juhtum ja kahju saab hüvitatud. Küll aga võib hüvitis olla väiksem, kui selgub, et hoone omanikud pole ise käitunud mõistlikult hoolikalt, et kahju ära hoida.