Kinnisvaraturul on praegu uusarendustel järelturuga võrreldes madalseis, kuna uusarenduste ja järelturukorterite hinnavahed on veninud suureks. Samas soovitan võimalusel vaadata siiski uusarenduste poole, mis on jätkusuutlikumad.
Maakler: järelturg on küll taskukohasem, kuid jälgida tuleb üht detaili
Kolme kvartali jooksul on keskmine kinnisvarahind tõusnud ligi 3,5 protsenti, mis tähendab, et hinnad on püsinud peaaegu paigal. Tegu võiks olla pigem struktuurimuutusega, sest uute korterite ost on vaikselt juba trendi minemas, kuna mõeldakse aina rohkem jätkusuutlikkusele. Samuti on kaasa aidanud langustrendis intressimäärad ning kinnisvarahindade ja palkade paranenud suhe.
Praeguse struktuurimuudatuse osa on ka see, et rohkem tähelepanu pööratakse energiatõhususele, rohelisele mõtlemisele – see toob kinnisvarasektoris kaasa olulisi muutusi. Miks mängib roheline mõtlemine suurt rolli? Põhjuseks võivad olla kliimamuutused: tänapäeval on heitgaaside kogused liiga suured ning planeet Maa ressursid on ammendumas. Vanemad korterid, mida tuleb puudega kütta ja mis jahtuvad kiiresti maha, ei ole jätkusuutlikud. Tänapäeval üritatakse leida detaile, mis annaksid positiivset efekti – selline kinnisvara on turul konkurentsivõimelisem.
On loodud standardid, mille põhjal peab uusarendus vastama teatud nõuetele. Kui seni oli see oluline aspekt ostjate ja müüjate silmis, siis nüüd vaatavad seda ka finantseerimisasutused. See tähendab, et jätkusuutlikkust, energiatõhusust ja CO₂ jalajälge silmas pidades on pangad huvitatud finantseerima pigem modernseid hooneid, seda nii äri- kui ka erasektoris.
Nõukogudeaegsed majad on ka suuremate kõrvalkuludega ehk need ei koorma mitte ainult Maad, vaid ka omaniku rahakotti. Hea on teada, et aktiivsemad korteriühistud tegelevad vanemate korterelamute energiatõhustamisega ning seda toetavad ka pangad. Seega võib juhtuda, et mõni nõukogudeaegne korterelamu võib pakkuda uusarendustele väärikat konkurentsi.
Arvestades olukorda, usun, et vanemate korterite hinnad hakkavad langema ja tulevikus me selles sektoris enam suuremat hinnakasvu ei näe. Uusarendustel aga küll, sest need on tänapäeva eluga sina peal.
Kindlasti mõjutab uusarenduste hinda ka ehitusmaterjalide hinnatõus, mis on viimastel aastatel olnud keskmiselt 15–20 protsenti. See on mõjutanud otseselt korterite lõpphinda ja see on ka arusaadav, sest arendajad soovivad samuti tegutseda jätkusuutlikult.
Kokkuvõttes soovin öelda, et kodu ostmiseks ei ole halba hetke, sest turg on alati muutumises. Kui oled leidnud kodu, mis vastab sinu ootustele, siis ei ole mõtet ostuotsust edasi lükata. Laenu taotledes tuleb aga hästi läbi mõelda, kas seda on võimalik õigel ajal tagasi maksta, arvestades ka kõrvalkulusid, eriti vanemates korterelamutes.
Mina soovitan hoolitseda selle eest, et kõrvalkulud oleksid ka perspektiivis madalad – selleks tuleb jälgida energiamärgiseid!