Küünlad ja jõulukaunistused toovad koju tõelise pühademeeleolu! Kuid silmailu ja mõnusa atmosfääri kõrval võivad need põhjustada ka tuleohtu. Anname mõned soovitused, mida silmas pidada, et sinu pühad oleksid ikka võimalikult murevabad!
SOODNE, AGA OHTLIK ⟩ Netist tellitud jõulukraam võib su kodu ohtu seada
Toote kvaliteet ja ohutus
Turvalisuse seisukohast on väga oluline kontrollida jõulukaunistuste ohutust ja kvaliteeti. «Kontrolli, kas tootel on CE-märgis ehk selle ohutuks kasutamiseks vajalik teave (nimipinge, nimivõimus, voolutüüp, tootja nimi, seadme mudelinumber, kaitseklass jms) ja kasutusjuhend,» rõhutab TTJA tooteohutuse talituse juhataja Jana Baljutis-Kütt.
Kui otsid kaunistust välitingimustesse, peab sel olema kindlasti vähemalt IP44 kaitseklass, mis tagab piisava kaitse vihma ja niiskuse eest.
Soodsa toote puhul tasub olla ettevaatlik
Elame ajastul, mil netist saab kõik mugavalt ja kiirelt koju tellida. Soodsa «hiinakaga» võib oma kodu aga ohtu seada. Kindlasti peaks häirekell lööma hakkama, kui valitud tootel pole tootjat kirjas või see on täiesti tundmatu.
Baljutis-Kütt toonitab, et ka odav hind ja seadme kehvad füüsilised omadused, nagu halvasti viimistletud ühendused ja hapra isolatsiooniga peenikesed juhtmed, on kindlad hoiatusmärgid. «Hiinast tellitud toodetel võib esineda halb isolatsioon, toote ülekuumenemine või puudulik veekindlus. Eelista usaldusväärseid müüjaid ja loe klientide arvustusi,» soovitab ta.
Tulekahjuks pole palju vaja
G4Si erakliendiüksuse juht Tarmo Pärjala nendib, et tulekahjuks pole palju vaja. Võib piisata ülekuumenenud pikendusjuhtmest või põlema unustatud küünlast. Või toidu unustamisest pliidile, nagu juhtus hiljuti Harjumaal.
8. detsembril edastas Nublu andur tulehäire ühest korterist. Kontaktisik abi ei vajanud, kuid mainis, et kortermajas on suits. Kohale läinud ekipaaž avastas, et allkorruse korteris oli pliidile unustatud söök kõrbema läinud ning sellest tekkinud suits levis üle maja. Ka päästeamet vaatas olukorra üle, leeki ei olnud ja evakuatsiooni ei vajatud. Isiku Nublu rakendus seetõttu, et suits tuli läbi lahtise akna tema korterisse.
Pärjala sõnab, et ei taha mõeldagi, mis oleks võinud olla tagajärg, kui olukorda poleks tänu naabri andurile kiirelt avastatud.
LED-valgustid vs. hõõglambid
Turul on lai valik kaunistusi ja võib tekkida dilemma, kas eelistada tänapäevasemaid LED-valgusteid või hõõglampe. Nii päästeamet kui G4S soovitavad otsustada LEDide kasuks. Esiteks on need energiatõhusamad ja teiseks ka ohutumad (ei kuumene üle). Kolmandaks on nende eluiga hõõglampidest tunduvalt pikem.
Baljutis-Kütt toob välja, et tavaline LED-valguskett tarbib kuus umbes 1–2 kWh, samas kui keskmine külmkapp kulutab umbes 30–40 kWh. «Hõõglampidega kett võib aga tarbida sama palju kui külmkapp, seega on LED-tuled oluliselt energiasäästlikumad,» räägib ta.
Kindlasti ei tohi valguskette pikaks ajaks järelevalveta jätta, eriti kui need töötavad vanematel tehnoloogiatel (nt hõõglambid). Samuti väldi kaablite keerdumist ja vigastamist.
Enne kaunistuste paigaldamist kontrolli nende seisukorda. Näiteks kui avastad, et valguskett on kahjustunud (nt on isoleermaterjal sulanud), siis ära seda kasuta.
Kuidas küünalt ohutult põletada?
Küünlad on tõelised meeleoluloojad. Kuid mida nende põletamisel silmas pidada, et mõnus atmosfäär ei asenduks õnnetusega?
Mõned soovitused, mida küünaldega seoses meeles pidada, on järgmised:
- Lõika tahti. Iga kord kui hakkad küünalt süütama, tuleks enne selle tahti pisut lõigata. Nii ei hakka see tahmama, ei aja musta tossu välja ega muutu ebakorrapäraseks.
- Jälgi põlemisaega. Tavapäraselt on soovituslik küünalde põletamise aeg kolm-neli tundi. Vastav märge on nii mõnegi küünla põhja all kirjas.
- Küünlad ja kuusk kokku ei käi. Jõulupuule elavat tuld asetada ei või – kui kuusk ümber läheb, süttib see küünlaleegist väga kiiresti.
- Eemalda kaunistused. Kõiksugused paelad ja pärjad tuleks küünla ümbert enne selle süütamist eemaldada.
- Ümbrus peab olema puhas. Küünla kaugus teistest objektidest peab olema vähemalt 30 cm ja teistest küünaldest vähemalt 10 cm.