Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

ÄRA UNUSTA Puu ehtimisel on õige järjekord ülioluline

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Filmides ja reklaamfotodel on jõulupuu alati perfektses pidurüüs, aga kodus oma kuuske kaunistades ei õnnestu enamasti sama tulemust saavutada. K-rauta sisekujundaja Veronika Deikova annab nõuandeid ja nippe, kuidas ehtida jõulupuud nii, et tulemus saaks efektselt pilkupüüdev.

Esmalt tuleb valida ruumi sobilik jõulukuusk – mitte liiga suur ega liiga väike, pigem tiheda loomuga kui hõre, sest tühje auke ehetega täita on üsna keeruline. Tavaliselt on kindla peale minek ka kunstpuu, aga neidki on tihedama ja naturaalsema olemusega, seega tasub enne ostu puu olemusega tutvust teha.

Jõulupuu ehtimisel kehtib suuresti reegel, et rohkem on uhkem. Puu võib küll täita ka üksnes jõulutuledega või üksnes loodusest toodud või käsitööna ise tehtud kaunistustega, aga efektse tulemuse saamiseks peab olema kuusk ühtlaselt kaunistustega täidetud. Seega kui on juba ette teada, et ehteid on vähe, võiks valida teadlikult väiksema puu, sest suurel puul ei paista üksikute ehete ilu välja.

Puu ehtimisel on õige järjekord oluline

Kuuse kaunistamisel on ehete külge panemise järjekord oluline. Kõigepealt pannakse alati külge elektrilised jõulutuled, mõnikord need ongi ka puu ainsaks ehteks. Valguskette tuleb puu külge paigutada ülima ettevaatlikkusega, sest kuigi üldiselt on nende eluiga väga pikk, kipuvad nad katki minema just paigaldamise või mahavõtmise käigus. Kuuse valgustamise puhul ei ole hajutamine hea, valgustus peaks jagunema ühtlaselt üle kogu kuuse. Tuled võiksid olla ühe- või kahevärvilised ja kindlasti samas stiilis. Vilkuvad värvilised tuled on väsitavad ega ole praegu ka moes. Lisaks kuuse küljes olevale valgustusele tuleb tähelepanu pöörata ka sellele, kuidas ruumi muu valgustus saaks kuusepuud esile tõsta, aga mõjuks samal ajal hubaselt.

Teise ringina pannakse puu külge kõik riputatavad ja seotavad kaunistused. Kindlasti on oluline ehtida ühtlaselt, mitte laiguti. Kui kuusk ei ole sümmeetriline ja on näha, et mõnda kohta jääb tühimik, saab seda täita kas lisaokste, samblatuusti, marjavaniku või mõne suurema seotava ehtega. Kõige lõpuks antakse viimane lihv väikeste detailide ja täiendustega, näiteks kard, sädelus, kunstlumi või litrid. Kard on praegu taas väga trendikas ja sellega on lihtne kuuske täita, aga karraga on ka väga lihtne üle pingutada, seega võiks oma töö tulemust protsessi käigus hinnata ja karda mõõdutundega kasutada.

Suured ehted alla, väikesed üles

Üks viga, mida kuuske ehtides sageli tehakse, on suurte jõuluehete riputamine silma kõrgusele ja väikeste ehete paigutamine kuuse alumistele okstele. Suured ehted on küll pilkupüüdvamad, aga tervikliku kompositsiooni loomiseks tuleb paigutada suured ja füüsiliselt rasked ehted kuuse alumisse ossa ning liikuda järjest väheneva suurusega ülespoole. Kui seda teha vastupidi, siis jääb kuusk alt visuaalselt tühjaks ning jätab ülevalt mulje, et see on üle koormatud.

Kuigi eklektika üldiselt on praegu moes, siis kuusepuu ei ole piisavalt suur, et hakata sellel katsetama erinevaid stiile ja kombineerima ajastuid. Pigem võiks valida enda jaoks välja üks stiil ja ehtida puu kas klassikaliselt, põhjamaiselt või eksootiliselt, aga mitte neid kõiki kokku pannes. Ka plastikut ja klaasi võiks kombineerida pigem ettevaatlikult, kuigi seda päris välistada ei ole vaja, sest ehete kvaliteet on ajas teinud tohutu arenguhüppe ja silmaga ei pruugigi neil alati vahet teha.

Värvid on praegu moes ja nendega tasub julgelt mängida. Loomulikult võib kasutada ka üksnes valgeid või beeže kuusekerasid, aga trendikad on ka erinevad roosad, punased ja oranžid toonid, samuti on jõulupuul alati sobilik kasutada rohelise ja punase kombinatsiooni, nagu ka kullakarva ja hõbedasi ehteid. Kõiki värve korraga siiski ei tasuks ühe puu külge riputada, hea oleks piirduda kolme peamise tooniga.

Tagasi üles