Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

Jõulukingituste varjatud kulurida: viis praktilist ja taskukohast ideed, kuidas seda ohjata

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

IKEA iga-aastasest jõuluteemalisest küsitlusest selgus, et iga viies Eesti elanik soovib veeta lähenevad pühad keskkonnasõbralikumalt, näiteks pakkida kinke vastutustundlikult. Samas ütles 65 protsenti vastanutest, et eelistavad pühadeks valmistumisel taskukohasemaid valikuid. Sisekujundaja annab nõu, kuidas pakkida jõulukingid nii, et see oleks hea nii meie planeedile kui su rahakotile.

«Meie küsitlusest tuli välja, et 47 protsendil eestimaalaste jaoks on pühade juures kõige olulisem pere ja sõpradega aja veetmine ning ühised plaanid. Ja enamik meist kavatseb lähedastele pühade ajal kasvõi väikeseid kinke teha. Üks viis siin keskkonnasõbralik olla on pakkida need võimalikult vähese kuluga ja minimaalselt prügi tekitades,» ütles IKEA sisekujundusosakonna juht Brita Mikvere.

Jaapani furoshiki ehk kinkide kangasse pakkimine

Oma küsitlusest saime teada, et 48 protsenti Eesti inimestest soovib jõuluks saada praktilisi kinke, näiteks tekke, saunalinasid, rõivaid jne. Sellise kingi saab hõlpsalt pakkida praktilisse ümbrisesse, mida ei tule pärast ära visata.

«Kui võtta appi Jaapanist pärit furoshiki, saab osa kingitavatest tekstiilidest, näiteks käterätikud, salvrätikud või padjakatted ära kasutada kingituse pakkimiseks. Furoshiki on pakkimismeetod, mille puhul kinkepaberit asendab kangas,» selgitas sisekujundaja.

Ta lisas, et selle meetodiga pakkides tuleb kingitus esmalt asetada sobiva suurusega tekstiileseme keskele nii, et kingituse nurgad on kanga servade poole. Teiseks tuleb kaks üksteise vastas asuvat kanganurka üle kingituse keerata, pistes ühe neist selle alumise külje ja kanga vahele, aga teise nurga juba paki alla. Kolmandaks tuleb lahtised kanganurgad siduda kingi peal topeltsõlme. Pidulikuma tunde saamiseks soovitas sisekujundaja sõlme alla lisada mõned kuuseoksad või midagi muud jõuluteemalist.

Furoshiki näited.
Furoshiki näited. Foto: Shutterstock

Plekk-karbid, kastid ja korvid

«Nii söödavaid kui mittesöödavaid kingitusi saab kaunilt pakkida kaanega klaasnõudesse või plekk-karpidesse. Neid ei pea sugugi hoidma ainult küpsetiste jaoks, vaid nad sobivad igasuguste väikeste esemete pakkimiseks,» ütles Mikvere.

IKEA iga-aastane koduse elu uuring näitab, et peaaegu kolmandik Eesti inimestest peab vaimse heaolu peamiseks allikaks korras ja puhast kodu. Seega võiks kinke pakkida ka kastidesse ja korvidesse, mida saab hiljem kasutada hoiulahenduste täiendamiseks.

Looduslikest materjalidest ehk bambusest, rotangist ja mererohust valmistatud kastid ja korvid on ühteaegu nii keskkonnasõbralikud kui ka näevad kodus suurepärased välja. Sisekujundaja soovitas kingituse kasti panna ja katta pealt riide või pehme paberiga. Nöörid ja paelad võiks välja vahetada praktilisemate ja kauem kestvate lahenduste, näiteks valguskettide vastu. Jõuluhõngu saab lisada käbide või okstega.

Näiteks saab pisema kingituse panna metallkarbi sisse.
Näiteks saab pisema kingituse panna metallkarbi sisse. Foto: Shutterstock

Tekstiilist kotid

Mõni kingitus on liiga ebakorrapärase kujuga või liiga väike, et seda pakkepaberisse pakkida. Mikvere soovitas sellised kingid lihtsalt tekstiilist kotti pista. Näiteks vastupidavast džuudist valmistatud kotid passivad suurepäraselt väikeste isetehtud kingituste pakkimiseks ning hiljem saab neid taaskasutada pisemate asjade või ehete hoidmiseks.

«Oma kingituse veelgi erilisemaks muutmiseks võid seda täiendada paberist nimesildi ja jõuluteemaliste kaunistustega. Mõtle välja isiklik tervitus, väike luuletus või joonista pilt, ja kirjuta see koos kingisaaja nimega sildile,» soovitas sisekujundaja. «Jõulud on ju imede aeg, miks mitte lasta fantaasial lennata.»

Džuudist kotikesed on samuti heaks pakkematerjalist, kuna neile saab hiljem uue funktsiooni anda.
Džuudist kotikesed on samuti heaks pakkematerjalist, kuna neile saab hiljem uue funktsiooni anda. Foto: Shutterstock

Soodsad kinkepaberid

Samuti soovitas ta kasutada taskukohase hinnaga kinkepabereid, mis sobivad selle aasta jõulutrendidega: lilleline, klassikaline jõulumuster või graafilised kujundid. «Kõige enam loeb alati hea tahe, kuid paljudele meeldib, kui nende tehtud kingitused on kaunilt paberisse või kinkekotti pakitud. Siiski ei peaks pakkepaber ja kott maksma rohkem kui kingitus ise. Ja alati võib otsida võimalusi tulemust veidi erilisemaks teha. Näiteks kui kasutad kingituste pakkimisel lihtsat pleegitamata paberit, saad seda lihtsa vaevaga kaunistada ja kingitusele isikupära lisada.»

Sisekujundaja lisas, et kui seod paela asemel paki ümber hoopis LED-valgustiketi, võib ka tagasihoidlik pakkepaber pidulik ja uhke välja näha. Lisa kingitustele sära, lülitades akutoitega tuled sisse vahetult enne kingituste lähedastele ulatamist ja naudi nende rõõmu.

Lihtne kinkepaber teeb väga hästi töö ära.
Lihtne kinkepaber teeb väga hästi töö ära. Foto: Ikea

Kingi võib pakkida ka värvimis- või joonistuspaberisse

Kui ükski mainitud valikutest su kingiga ei sobi, võib alternatiiviks olla ka 10-meetrine värvimis- või 30-meetrine joonistuspaberirull, mis sobib kindlasti lastega inimestele.

«Meie mängimise teemalisest uuringust tuli välja, et 51 protsenti lastest sooviksid vanematega rohkem aega veeta. Jõulutoimetuste keerises võib pere õhtune koosveedetud aeg olla niihästi väärtuslik kui ka praktiline. Ühiselt värvides või joonistades saavad pered koos aega veeta ja pärast seda on ainulaadne ja kunstipärane kinkepaber soodsalt omast käest võtta,» ütles Mikvere.

Tagasi üles