Kuumaõhufritüürist on saanud hinnatud kodumasin, millega kokata kiirelt ja tervislikult. Kuid nagu iga teine elektrit tarbiv seade, võib ka see vaid hetkega muutuda potentsiaalseks tuleohuks. Räägime mõnest levinud veast, mida kuumaõhufritüüri kasutamisel kindlasti vältida!
ENNETA OHTU ⟩ 6 enim levinud viga kuumaõhufritüüri kasutamisel
Ole küpsetuspaberiga ettevaatlik
Turul on olemas eri suurustes õhufritüüridele mõeldud küpsetuspaberid. Eelkõige lihtsustavad need seadme puhastamist, kuna küpsetuskorvi resti alla satub vähem toidujääke. Kuid kas ja kui ohutu nende kasutamine ikkagi on?
G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala toonitab, et esmalt tuleks vaadata, et kasutatav paber taluks kõrgeid temperatuure – vastasel juhul võib see kergelt süttida.
Teiseks tuleb veenduda, et korvis oleks toitu piisavalt, et küpsetuspaber ei hakkaks fritüüris ringi lendlema. «Kuna kuumaõhufritüür kasutab toidu valmistamiseks õhuvoolu, võib paber toidu küpsetamise ajal sattuda kuumaelementide vastu ja siis pole tulekahju enam kaugel,» hoiatab Pärjala.
Õige hooldus on tähtis
Toidutegemisel kogunevad õli- ja toidujäägid kiirelt kuumaõhufritüüri korvi. Ja kuna seade töötab kõrgetel temperatuuridel, tekitavad kõrbenud toidutükid koos õlijääkidega potentsiaalse tuleohu. Selle ennetamiseks soovitame õhufritüüri puhastada pärast iga kasutuskorda. Kõige paremini sobib selleks nõudepesuvahend ja pigem pehmem svamm.
On küll ka kuumaõhufritüüre, mille korv on nõudepesumasinakindel, kuid pika aja peale võib nõudepesumasin kahjustada fritüürisahtli nakkuvat pinda.
Puhasta kuumaelemente vähemalt kord kuus
Kui vaatad õhufritüüri sisse, märkad üleval spiraale – need on kuumaelemendid, mille külge kinnituvad ajapikku toidu- ja õlijäägid. Sageli võib nende puhastamine ununeda, kuna neid märkab vaid seadet kallutades või selle sisse piiludes.
Kuumaelemente tuleks puhastada minimaalselt kord kuus. Selleks kasuta spetsiaalset puhastusvahendit, mitte nõudepesuvahendit. Kui spiraalid on puhtad, hoiab fritüür paremini temperatuuri ja säilitab toidu maitse. Ehk rutiinne puhastamine ennetab tulekahju, säilitab toidu kvaliteedi ja fritüüri omadused.
Kui ei kasuta, tõmba seinast välja
Õhufritüür, sarnaselt rösteri, veekannu jms, kuulub seadmete hulka, mida 24/7 seina jätta ei tasuks. Seda sellepärast, et viga elektrisüsteemis või seadmes endas võib olla piisav põhjus tulekahju tekkeks. Õhufritüür tuleks võimalusel ühendada ka otse stepslisse, mitte pikendusjuhtmesse.
Ära kuhja üle
Kui avastad, et pere õhtusöök või suurem kana ei mahu õhufritüüri, on võib-olla käes aeg hakata mõtlema suurema seadme peale. Õhtufritüüri korvi ei tohi mitte mingil juhul üle kuhjata, kuna vastu spiraale puutuv toit on potentsiaalne tuleoht. Head ei tee ka see, kui kastet vms pritsib suuremas koguses spiraalidele. Pea meeles, et toit peaks mahtuma õhufritüüri ilma «surumata» ja suurema pingutuseta.
Seadme ümber olgu õhku
Õhufritüüri ümbrus peaks olema tühi. Kui seade on millegagi kaetud või liiga lähedal seintele/teistele esemetele, võib see põhjustada ülekuumenemist ja tulekahju. Paiguta kuumaõhufritüür tasasele pinnale ja eemale kergesti süttivatest esemetest.
Iga sekund loeb
Tulekahju korral loeb iga sekund ja tähtis on ohust võimalikult kiirelt teada saada. Siinkohal on parim abiline nutikas suitsuandur. Jah, ka tavaline lokaalne suitsuandur on hea, kuid alati ei pruugi sellest abi olla, näiteks kui viibid kodust eemal või magad kõrvaltoas magusat und. Nutikas andur edastab ohuteate reageerijatele, kes vajadusel päästavad su perekonna ja vara.