Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

Soojustagastusega ventilatsiooniseade: milline valida?

Copy
Artikli foto
Foto: Pexels

Hoone ventilatsioonisüsteem on võrreldav rätsepaülikonnaga - ole sa kui tahes osav õmbleja, ilma mõõte võtmata hästi istuvat ülikonda valmis ei tee. Täpselt samamoodi tuleb ka hea ventilatsioonisüsteemi koostamiseks hoone põhjalikult üle vaadata, detailselt mõõta ja arvutada, et leida just sellesse majja sobivaim lahendus.

Seejuures ei maksa seadme kvaliteedi või funktsionaalsuse pealt kokku hoida, sest alla teatud kriteeriumite koostatud lahendus ei taga piisavalt efektiivset õhuvahetust.

Meie kliimas on enesestmõistetav valik soojustagastusega ventilatsioon. Ilma soojustagastuse funktsioonita seadme kasutamine oleks sõna otseses mõttes raha majast välja viskamine. Näiteks uusehitistele tuleks kohe kindlasti paigaldada soojustagastusega ventilatsioon, sest ehitusel kasutatakse aurutõkkekilet, mis muudab maja otsekui kasvuhooneks - midagi ei liigu sisse ega välja. Soojustagastusega ventilatsioon aitab tagada, et nõnda ei juhtuks ja õhk ehitatavas hoones ikkagi liiguks.

Kelle tooteid eelistada?

Arvestades ajas vältimatult kerkivaid energiakandjate hindu, on ventilatsiooniseadme energiatarve ja soojustagastuse määr kaks esimest kriteeriumi, millele seadme valikul tähelepanu pöörata. Tõhusate soojusvahetitega ventilatsiooniseadmete soojustagastuse määr võib olla koguni 85%. Kindlasti tasub silmas pidada ka ventilatsiooniseadme mürataset ja erinevaid seadmega sobivaid mürasummutavaid lisaseadmeid.

On ülimalt tähtis, et ventilatsiooniseade oleks ruumide mahu jaoks piisava võimsusega. Jämedalt öeldes võiks ventilatsiooniseade 60-70% töövõimsusel töödata. Suurema võimsusega ventilatsiooniseadme eeliseks on ka see, et piisava õhuvahetuse tagamiseks ei pea ta pidevalt maksimum koormusel töötama. Tänu selle on seade vaiksem ja tarbib vähem elektrit.

Eestis toodetud Airobot ventilatsiooniseadmete arendamisse on kaasatud TalTechi ja Tartu Ülikooli teadlased ning need on loodud toimima kõige optimaalsemalt just meie ilmaoludes.

Airoboti seadmed on lisaks soojus- ja niiskustagastusele juba standardis varustatud ka CO2-, niiskus-, VOC-, peentolmu ja temperatuuri anduritega. Tänu sellele analüüsib Airobot oma innovaatilise tarkvara abil reaalajas ruumide sisekliimat ning parandab seda vajadusel automaatselt. Airoboti ventilatsiooniseadmeid saab juhtida läbi mobiilirakenduse. Äpist on võimalik jälgida reaalajas õhukvaliteedi näitajad ja vaadata tagasiulatuvalt ka nende statistikat.

Igal tootjal omad plussid

50-aastase staažiga Norra tootja Flexit ventilatsiooniseadmed on läbi katsetatud põhjamaises kliimas, mis oma madalate temperatuuride, niiskuse, tuule kui muude ilmaoludega on kõige karmim ja ausam testkeskkond. Oma päritolu tõttu on Flexit ventilatsiooniseadmed ideaalselt sobilikud ka Eesti kliimasse.

Ka Rootsi kontserni kuuluva Systemair soojustagastusega ventilatsiooniseadmed on välja töötatud pidades silmas just nimelt põhjamaist kliimat. Systemair tootevalikus on plaat- ja rootorsoojusvahetiga seadmed ning neid kõiki saab juhtida nii nutiseadmest kui ka statsionaarsest juhtpuldist. Systemair kaubamärki kandvate ventilatsioonisüsteemide seast väärib esiletõstmist seeria SAVE, millele väljastatud Eurovent sertifikaat kinnitab, et tootja poolt esitatud tehnilised andmed on tõesed, laboratoorselt testitud ja kinnitatud.

Euroopa turul tuntud ventilatsiooniseadmete tootja Komfovent trumbiks on asjaolu, et Komfovendil on pakkuda palju mudeleid, mis konstrueeritakse vastavalt kliendi erisoovidele. Komfovendi ventilatsiooniseadmete soojustagastus on väga kõrge 86%, mis tähendab seda, et toasooja ei lähe üldse raisku ning küttekulusid kui kütteallika töömahtu saab väga efektiivselt optimeerida. Komfovendi seadmete külge saab ühendada ka õhupuhasti ning ventilatsioonisüsteemi saab paari näpuliigutusega juhtida läbi nutitelefoni või tahvelarvuti.

Kogenud ventilatsioonilahenduste tootja Vallox seadmete eripäraks on ettevõtte enda väljatöötatud ainulaadne sulatusautomaatika. See tehnoloogia ei vaja eelkütet ning võimaldab ventilatsiooniseadmel töötada ka miinuskraadides. Vallox ventilatsiooniseadmed on testitud Soomes -38kraadise pakasega ja neile on väljastatud A+ energiaklassi sertifikaadid.

Enam kui 100-aastase tootjakogemusega Zehnder kasutab ventilatsioonisüsteemides oma parimaid teadmisi, mis teeb Zehnder nime kandvad ventilatsiooniseadmed äärmiselt energiatõhusaks ja töökindlaks. Võtame või uuenduslikkusega silma paistva tooteseeria Zehnder ComfoAir Q, mida iseloomustavad stiilne disain, vaikne töörežiim, väga kõrge soojustagastuse näit ja madal elektrienergiatarve.

Copy
Tagasi üles