Veerand Eesti inimestest toob välja, et peamine takistus oma kodu ostmisel on ebapiisav sissetulek. Viiendiku sõnul on selleks liiga suur esimene sissemakse. Citadele panga ekspert annab nõu, kuidas mõlema probleemi puhul lahendusi leida ning panga silmis laenukõlbulikumaks saada.
KAS KA SINA? ⟩ Ligi pooled peavad oma kodu ostmise peamiseks takistuseks just seda
Citadele Eesti jaepanganduse juht Marina Hakiainen märkis, et Eesti Panga statistika kohaselt on uute eluasemelaenude keskmine intressimäär langenud praeguseks samale tasemele, kui see oli kaks aastat tagasi.
«Alanud aastal on Euroopa Keskpangalt oodata veelgi intressimäärade langetamisi. Kõik see on tublisti elavdanud ka meie kodulaenuturgu ja inimesed on taas rohkem valmis kodu ostma. Näiteks novembris ehk viis kuud peale seda, kui Euroopa Keskpank alustas intressimäärade langetamist, väljastati Eesti Panga andmetel eluasemelaene mahus 191 miljonit eurot, mis on 44 miljoni euro võrra rohkem kui aasta enne seda.»
Hakiaineni sõnul näitas hiljutine Citadele kiirküsitlus, et üksnes kolme protsendi Eesti inimeste jaoks pole enda kodu omamine oluline ning nendele, kellel veel kodu pole, on suurimateks takistusteks siiski eelkõige finantsiline pool. 24 protsendi jaoks ebapiisav sissetulek ning 19 protsendi jaoks liiga suur sissemakse. «Oli siiski ka 16 protsenti neid, kes märkisid, et nende jaoks on suurimaks takistuseks ebakindlus tuleviku ees ehk eelkõige nooremad ei tea veel, kus nad üldse elada tahaks, kuhu või kellega neid elu viib,» lausus Hakiainen.
Ta lisas, et väikse sissetuleku või liiga suure sissemakse puhul on siiski tegevusi, mis aitavad neid takistusi leevendada. «Kiireid lahendusi siin üldjuhul küll pole, aga väikeste sammude haaval saab alati olukorda parandada ja ennast panga silmis ka n-ö laenukõlbulikumaks muuta,» edastas Hakiainen.
Loobu kallitest laenudest või vaheta need soodsamate vastu
Madala sissetuleku puhul on paljud sunnitud suuremaid oste tegema erinevate laenude ja järelmaksude abil. Hakiainen soovitab väga täpselt need laenud ja seal makstavad intressiprotsendid üle vaadata.
«Tihtipeale on soodsam võtta näiteks pangast suurem laen ja maksta sellega ära oma erinevad väikesed laenud, sest suurem laen on lihtsalt soodsam ja sa maksad kokkuvõttes vähem. Lisaks vaatab pank kodulaenu taotluse juures ka seda, millised on inimese muud laenud. Kui nende seas on palju väikeseid ja kehvadel tingimustel laene, siis see võib viidata pigem inimese kehvale finantskirjaoskusele ja -olukorrale ning pank on vähem valmis omakorda kodulaenu andma,» selgitas Hakiainen.
«Lihtne, aga vajalik nõuanne on üle vaadata ka oma kulud ning mõelda, kas kuskilt on võimalik sissemaksuks säästa,» ütles Hakiainen. «Inimeste eesmärgid ja vajadused muutuvad ajas, mistõttu on mõistlik regulaarselt oma väljaminekutele pilk peale heita ning nende olulisust uuesti hinnata.» Samuti aitab vajalikku summat kokku saada oma säästude paigutamine kogumiskontole või hoiusele, et need intressi teeniksid. «Raha kogumiskontole paigutamine aitab vältida ka seda, et inflatsioon säästude väärtust vähendaks ning taas näitab see pangale, et inimene on võimeline raha kõrvale panema,» sõnas Hakiainen.
Kui sissemakse käib üle jõu, siis on Hakiaineni sõnul võimalik taotleda näiteks KredExi käendust. «Selle abil on võimalik sissemakset, mis muidu on 15 protsenti vara väärtusest, vähendada 10 või isegi 5 protsendile kinnisvara hinnast. Nii saavad näiteks need, kellel on keeruline suurt summat sissemaksuks koguda, ikkagi kodu osta, näiteks äsja karjääri alustanud noored spetsialistid või lasterikkad pered,» selgitas Hakiainen.