Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

Virtuaalne kodu korda: digiprügikuhja vähendamine

Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Ökoloogiline jalajälg on paljude jaoks tuttav mõiste – kindlate indikaatorite baasil saab välja arvutada, kui kõvasti koormab näiteks sinu igapäevaelu planeeti. Ökoloogilise jalajälje kõrvale on viimase dekaadi jooksul tekkinud uus mõiste: digitaalne jalajälg. See on põhimõtteliselt ökoloogilise jalajälje virtuaalne versioon, mis kirjeldab digiharjumuste mõju keskkonnale.

Digiprügi ja selle vähendamine on saanud niivõrd kuumadeks teemadeks, et sideettevõte Telia korraldab iga-aastaselt suurt Digikoristuspäeva. 2025. aasta Digikoristuspäev on vaikselt liginemas: kõiki huvilisi kutsutakse üles 31. jaanuaril oma digiprügi kustutama. See tähendab ennekõike loobumist kasututest failidest, kuid sama kampaania raames saab ära anda ka iganenud ja kasutut elektroonikat.

Digikoristuse tegemiseks ei pea aga ootama kindlat päeva – kui sul on vähegi vaba aega, saad oma e-kodu vähehaaval koristama hakata.

Kustuta kasutud kontod

Igasugustele saitidele konto loomine on imelihtne: sisesta e-mailiaadress, vali salasõna, kinnita konto ja asu teenust kasutama. See-eest kipub teenuse kasutamisest loobumisel vana konto lihtsalt seisma jääma – kasutaja kustutamine pole sugugi sama lihtne.

Kui oled kehva mäluga ja kasutad kontode-salasõnade üle järje pidamiseks brauseri salasõna salvestamise funktsiooni, tuleb see appi ka kasutute kontode kustutamisel. Nimekirja ette võttes näed kiirelt ära, kas sul on aastaid kasutamata seisnud kontosid kasiinodes, kalorilugemise-saitidel või kohalikes ja välismaistes e-poodides.

Paljud veebisaidid on loobunud kasutajatelt täiesti uue konto loomise nõudest ning lubavad portaali sisse logida juba olemasoleva sotsiaalmeediakontoga. Sellist lähenemist kasutavad näiteks voogedastusteenused nagu Spotify või Youtube, aga “kontovaba” teenuse kasutamine saab järjest populaarsemaks ka online-kasiinodes. Portaalis playin.ee on teiste seast eraldi välja toodud hasartmänguportaalid, mis ei nõua kasutajalt taaskordse salasõna väljamõtlemist.

Tee e-maili postkast tühjaks ja loobu kasututest uudiskirjadest

Mõned inimesed hoiavad oma e-mailiaadressi postkasti säravpuhtana, kuid kindlasti saabub paljude lugejate postkasti iga pooltunni järel uus reklaamsõnum, “möödalaskmatu superpakkumine” või mõne portaali saadetud staatuse-uuendus. Pea iga teenusepakkuja ja e-pood lisab teenuse kasutaja automaatselt uudiskirjalisti ja aktiivse internetisurfaja postkasti võib päeva jooksul maanduda kümneid e-kirju.

Selleks, et kirjakogum üle pea ei kasvaks, tasub aeg-ajalt oma postkasti sisu kriitilise pilguga üle vaadata ja loobuda uudiskirjadest, mille sisust sa pole tegelikult huvitatud. Samuti pole sul arvatavasti kasu varasemate reklaamikirjade säilitamisest – õnneks saab sama saatja kirjad ükskõik millise meiliserveri kasutamisel teiste seast välja filtreerida ja kõik korraga ära kustutada. Uudiskirjadest loobumise link on tavaliselt leitav e-maili jalutsis.

Pildiseeriad ja videoklipid – jäta alles vaid parimad

Mobiili fotogalerii avamisel ja selles allapoole kerimisel võid avastada, et oled millestki parima nurga tabamiseks teinud kümneid pilte. Osad on udused, mõnele on jäänud peale sõrmeots või on pildid täpselt samasugused – tuleb tuttav ette? Kui vastus on “jah”, tasub järgmisel teleseriaali-vaatamise ajal ühe silmaga nutiseadme fotogalerii üle vaadata ja kustutada vanad kuvatõmmised, fotode duplikaadid, udused pildid ja videofailid, mille uuesti vaatamisest sa pole huvitatud. Sel viisil paraneb ka seadme jõudlus ja sa ei pea eurosid kulutama suurema gigabaitide mahuga pilveteenusele.

Digikoristamisega pihta hakkamiseks võib ette võtta Tartu Ülikooli koostatud digiprügi koristamise juhendi, mis seletab täpselt lahti, kuidas saada ruumi juurde nii arvutisse, mobiili kui pilveteenusesse. Peale juhendite on IT-wikis välja toodud viisid sotsiaalmeediakontode korras hoidmiseks ja muudki kasulikku informatsiooni.

Harjumused digiprügi tekke vähendamiseks

Kui seadmetele-teenustele on suurem koristustiir peale tehtud, tasub digiprügi tekkimise vähendamiseks oma nutiseadme ja tehnoloogia kasutamise harjumused üle vaadata:

  • harjuta sisse harjumus fotoduplikaadid ja sõpradele saadetud meemid kohe seadmest kustutada;

  • loobu ebavajalikest uudiskirjadest, nädala ülevaadetest ja teavitustest, mis saabuvad nii postkasti kui nutiseadme teaberibale;

  • vii sahtlitesse kogunenud iidsed mobiilid, juhtmepuntrad ja muu kasutu tehnika sobivasse jäätmepunkti – sinu jaoks kasutu seadme sisu materjali saab taaskasutada.

Võid peagi avastada, et sind ümbritseva digiprügi koguse vähendamine langetab stressitaset, parandab produktiivsus ja sinu nutiseadmed ei vaja sama sagedast väljavahetamist. Seetõttu on soovituslik iga paari kuu tagant teha uus põhjalik koristustiir – täpselt samamoodi nagu tavalises majapidamises.

Copy
Tagasi üles