Kvaliteetne kodusisustus kestab aastaid, kuid oma kallima hinna tõttu jäävad kauakestvamad sisustuslahendused sageli eelarvest välja. Kuidas piiratud eelarvega kodu sisustada ja kallimad väljaminekud ikkagi eelarvesse mahutada, ning millesse tasub investeerida ja millesse mitte, räägivad sisearhitekt Margit Argus ning sisekujundaja Kadi Jair.
AJATU DISAIN ⟩ Eesti sisustusprofid jagavad nippe piiratud eelarvega kodu sisustamiseks
Hetkel liiguvad sisustustrendid üha enam nii kestlikkuse kui ka minimalismi suunas. «Rõhk on sõnal kvaliteet. Ajatu disain seisneb eelkõige naturaalsetes materjalides ja omanäolisuses, mitte trendides. Eelistada tuleks klassikalisi elemente ja materjale ning oluline on keskenduda kvaliteedile, mitte kvantiteedile,» rääkis sisearhitekt Margit Argus.
Ajatu disain seisneb naturaalsetes materjalides
Sisearhitekt soovitas sisustuses alati eelistada vastupidavaid materjale. Hetkel kasutatakse tema sõnul enim puitu, kivi, klaasi ja metalli. Tekstiilide puhul on populaarsed looduslikud kangad, nagu lina ja puuvill, samuti samet. Kvaliteedi prioritiseerimine on Arguse hinnangul eriti oluline just väikese eelarve puhul, kus tuleks eelkõige valida mõned kallimad põhielemendid, ning hoida raha kokku pigem dekoratsioonide ja muude detailide pealt.
Ka sisekujundaja Kadi Jair nõustus, et ajatu disaini loomiseks tuleks vältida hetketrende ja valida tuleks naturaalsed materjalid. «Suuremate sisustustoodete ja valgustite puhul on rõhk sõnal kvaliteet. Investeerida tasub eelkõige korralikumasse diivanisse, söögilauda ja näiteks köögimööblisse,» soovitas sisekujundaja Kadi Jair.
Tänasel hetkel räägitakse tema sõnul palju jätkusuutlikkusest, mis ongi ajatu disain – tooted, mis kestavad ajas. «Omanäolisust saab minimalistlikusse ruumi lisada soodsamate või isegi taaskastutatud aktsentelementidega, näiteks vaipade ja muude dekoratiivesemetega. Seejuures tuleks aga vältida liiga trendikaid esemeid või viimistlusmaterjale, mis on küll hetkeliselt moes, kuid millest võib kiiresti tüdineda,» tõi Jair välja.
Niisamuti soovitas ta interjööri sisustades ammutada inspiratsiooni ka hoone välisilmest. «Võimalusel võiks trendid täiesti kõrvale jätta ja luua oma individuaalne stiil lähtuvalt enda esteetikast ja hoone arhitektuurist. Ajutised trendid on reeglina tuntavad väga intensiivse tulemisega – midagi, mis on äkki justkui kõikjal. Hea näide on 90ndatest «wenge ja laimirohelise» kombinatsiooni. Samuti oli mõned aastad tagasi kõikjal roosa kuld ja vasetooni detailid,» näitlikustas Jair.
Kvaliteet kestab, kuigi tundub esmalt kulukas
Nii Argus kui Jair tõdesid, et kvaliteetsed sisustusesemed on üldjuhul kallimad ja olulisemad sisustuselemendid nõuavad nende sõnul ka kõige suuremat väljaminekut. Näiteks võib kvaliteetse köögi hind sõltuvalt suurusest, tehnoloogiast ja materjalide kasutamisest lausa mitmekümne tuhande euroni küündida.
«Kuigi köögi kivist töötasapind on paljude soov, on see hinna osas pigem luksus. Seetõttu eelistatakse täna rohkem komposiitmaterjale, sest need on ajas vastupidavamad ja neid on ka lihtne hooldada. Looduskivid, nagu marmor, on poorsed ja vajavad erilist hooldust, vahatamist ja impregneerimist. Kuid kaasaegsed komposiitmaterjalid ei vaja hooldust peaaegu üldse,» selgitas sisearhitekt Margit Argus.
Suuremad väljaminekud tasub mitmele kuule hajutada
Inbanki laenude ja kaartide müügijuht Evelin Rahkema nentis, et suured ühekordsed väljaminekud on üks põhjus, miks eelistatakse kodu sisustades sageli soodsamaid ja lühema elueaga lahendusi. «Kvaliteet kestab aga oluliselt kauem ja võib kokkuvõttes olla rahakotisõbralikum, sest erinevalt odavatest lahendustes pole seda vaja nii sageli välja vahetada,» soovitas Rahkema kodu sisustamisel suuremad ostusummad mitme kuu peale jaotada.
«Näiteks 1500 eurose diivani soetamisel on võimalik pea enamikes suuremates sisustuskauplustes jagada ostusumma kolmeks. See tähendab, et maksad intressivabalt kolm kuud 500 eurot igas kuus ning saad valida kvaliteetsema toote, ilma et jätaksid tervet ostusummat välja käies pere eelarvesse suure augu,» selgitas Rahkema. Paindlikud makselahendused, nagu «osta kohe, maksa hiljem» on tema sõnul eriti populaarsed just sisustuskauplustes, kus sellist makseviisi kasutab üle 10% klientidest.
Sisearhitekti sõnul on minimalistlikud ja puhtad ruumid olnud moes juba aastakümneid ja tänapäeva intensiivses infomüras ongi hea viibida pigem rahulikus ja meeli ergastavas ruumis. «Kvaliteetsed materjalid, puhtad jooned ja klassikalised värvid loovad tasakaalustatud ja harmoonilise ruumi, mis näeb hea välja nii praegu kui ka aastakümnete pärast – selle aja peale tasuvad ka suuremad investeeringud sisustuselementidesse end täies ulatuses ära,» lausus Argus.
Sisustusekspertide ajatu disaini nõuanded:
- Kasuta naturaalseid materjale, nagu kivi, puit ja klaas; ning naturaalseid värvitoone.
- Ära juhindu hetketrendidest, sest need tulevad ja lähevad.
- Omanäolise kodu sisustamiseks kasuta soodsamaid aktsentelemente ja taaskasutust.
- Vähem on rohkem: eelista kvaliteeti, mitte kvantiteeti.
- Mõtle ruumilahendused põhjalikult läbi ning investeeri kauakestvatesse elementidesse, näiteks täispuidust mööblisse.
- Sisekujunduses kasutavate materjalide valikul juhindu ka maja välisfassaadist.