Viimaste aastate kinnisvarahindade järsk tõus on muutnud esimese kodu ostmise paljude Eesti noorte jaoks keerulisemaks kui kunagi varem. Luminori laenude kompetentsikeskuse juhi Helina Kikase hinnangul aitab kättesaamatuna tunduvat unistust täita pikaajaline säästmine ja investeerimine, lapsevanemate toetus ning riigipoolne eluasemelaenu käendus.
Esimene kodu – kuidas muuta see reaalsuseks?
«Paljude noorte koduostu unistus takerdub tavapäraselt esmase sissemakse puudumise taha,» tõdeb Helina Kikas. Kinnisvarahindade kiire tõus on raskesse olukorda seadnud eeskätt noored, kes peavad omafinantseeringu jaoks koguma raha senisest veelgi kauem.
Ekspert rõhutab, et raha kogumisel mängib olulist rolli aeg. «Mida varem kogumise ja investeerimisega alustada, seda lihtsam on suuremate summadeni jõuda. Pikema perioodi jooksul hakkab tööle liitintress, mis suurendab kogumise efektiivsust. See aga eeldab järjepidevust ja varajast algust.»
Kuigi esmapilgul võib vajaliku rahasumma kogumine tunduda ulmeline, soovitab Kikas esimese sammuna hinnata oma säästuvõimet. Noortel on palju ahvatlusi, kuhu palgaks saadud raha kulutada, kuid kodu ostusoovi puhul on oluline leida viise, kuidas järjepidevalt raha kõrvale panna. Selle jaoks on oluline vähendada mittevajalikke kulusid ning kaaluda erinevaid elukorraldusi, sh ka vanemate juures pikemalt elamist.
«Vanemate juures elamine muudab säästmise kindlasti lihtsamaks. Näiteks 200-eurose kuusäästuga kulub 15 000-eurose sissemakse kogumiseks natuke rohkem kui kuus aastat. Kui aga säästumäär kahekordistada, väheneb see aeg poole võrra,» selgitas Luminori laenude kompetentsikeskuse juht.
Raha säästmine ja kogumine on noortele vajalik harjumus ka eesseisva kodulaenu teenindamiseks ehk iseenda distsiplineerimiseks. Samas on igati tervitatav, kui esimese kodu ostmisele panevad õla alla ka lapsevanemad. «Näeme pangas järjest rohkem neid noori, kellele on omafinantseeringuks vajaliku summa kasvõi osaliselt kinkinud just tema vanemad, kuid paraku leidub ka neid, kelle jaoks vajaliku summa leidmine ei ole jõukohane.»
Kui soovitakse last toetada, siis on kõige parem alustada vajaliku summa kogumist juba näiteks lapse sünnist, sest just aeg on kogumise juures suurim liitlane. Kui eesmärk on kaitsta sääste ka inflatsiooni eest, tasub pelgalt kogumise asemel kaaluda nii raha hoiustamist kui ka investeerimist. Investeerimise puhul tasub see enda jaoks võimalikult automaatseks teha, sest nii on lihtsam järjepidevust säilitada.
«Oluline on valida endale sobiv strateegia, mis arvestab nii riskitaluvuse kui ka eesmärkidega. Selleks tasub alati nõu pidada panga finantsnõustajaga,» rõhutas Kikas.
Kindlasti tasub kaaluda ja uurida EIS-i (endine Kredex) pakutavaid käendusi. Näiteks pakub EIS eluasemelaenu käendust, mis on just suunatud noortele spetsialistidele, kes on äsja õpingud lõpetanud ning alustavad tööd ja iseseisvat elu. EIS-i käendus on kuni viis protsenti laenusummast, mistõttu saab omafinantseeringut vähendada kümne protsendini. Kikase sõnul on tegemist tänuväärse võimalusega ja rõhutas, et käenduse kasutamine muid laenutingimusi ei mõjuta.