Aasta kõige pimedamatel kuudel igatsevad paljud valgust ja soojust. Loodusel on võime tõsta inimeste meeleolu, mistõttu võib looduse tuppa toomine muuta helgemaks ka kõige süngemad hetked. Loodusega ühenduse loomiseks on abi lihtsatest lahendustest, näiteks lopsakate taimede või looduslike materjalide kasutamine. Sisekujundaja toob välja viis praktilist nõuannet, mille abil kodu hõlpsasti looduslähedasemaks muuta.
Sisekujundaja annab nõu: kuidas luua pimedal aastaajal koju looduslik oaas
IKEA sisekujundusosakonna juht Brita Mikvere lausus, et looduse koju toomiseks tuleb leida tasakaal naturaalsete materjalide, rahustavate värvide ja läbimõeldud disainiga, mis peab lugu nii keskkonnast kui ka ruumist.
«Taimed, loodushõngulised mustrid ja ressursside läbimõeldud kasutamine aitab luua ühenduse loodusega, soodustades rahulikku ja jätkusuutlikku elustiili, mida saab kohandada vastavalt elus toimuvatele muutustele,» rääkis ta.
Mikvere sõnul tasub juba ruumikujunduse planeerimisel võtta arvesse tulevikumuutusi, näiteks laste kasvamist. «Sisustust saab kohandada vastavalt vajadustele, näiteks pikendada laste kasvades voodeid või vahetada diivanikatteid, kui kodus on lemmikloomad. Nii on lõpptulemuseks disain, mis ei paku pelgalt silmailu, vaid ka hubast ja praktilist elu,» lisas ta.
Mõtle sobivale värvipaletile
Kui eesmärk on luua kodus looduslähedane tunne, aitavad pastelsed värvid ja tumedad elemendid tuua tuppa pehme ja rahustava õhkkonna. «Heledate roheliste, pehmete siniste ja õrnade roosade toonide kasutamine tekitab vaikse aia või rahuliku metsapargi tunde. Need rahustavad toonid sobivad ideaalselt looduslike materjalidega, nagu puit, kivi ja linane, ja loovad ühenduse ruumi ja looduse vahel. Alustuseks võiks tuua ruumi pastelseid elemente – näiteks padjad, pleedid ja vaibad – ning lisada taimi, mis õrnade toonide taustal silma paistavad. Elujõudu toovad kontrastsed tumedad sisekujunduselemendid. Tulemuseks on rahulik ja harmooniline ruum, mis pakub looduslikku pelgupaika,» rääkis sisekujundaja.
Kasuta looduslikke materjale
Mikvere sõnul on naturaalsed materjalid, nagu puit, puuvill ja bambus, ideaalne viis soojuse ja tekstuuri lisamiseks, et luua tasakaalustatud ja rahustav õhkkond.
«Klassikalise ja orgaanilise tunde loob puit, mida saab kasutada mööblis, põrandakattena või väiksemates dekoratiivelementides, näiteks pildiraamidel. Patjade, kardinate, teki- ja padjapüüride materjaliks sobib suurepäraselt hingav ja pehme puuvill, mis loob hubase ja kutsuva ruumi. Ka bambus on ideaalne materjal põhimõtteliselt kõigeks, alates põrandatest ja lõpetades aksessuaaridega nagu korvid või muud vastupidavad niiskuskindlad hoiulahendused. Bambus on üks maailma kiirema kasvuga taimi, mis võib noore taimena kasvada kuni meetri päevas. Seda kasutades lood koju maalähedast elegantsust,» jagas Mikver soovitusi.
Sisekujundaja hinnangul muudab looduslike materjalide läbimõeldud kombineerimine kodu rahulikuks ja kutsuvaks pelgupaigaks – harmooniline keskkond, mis on ühenduses loodusega. Ta lisas, et uue ostu asemel võib mööbli värskendamiseks kasutada välitingimustes puidupeitsi ja siseruumides puidutöötlusõli.
Kasutage loodusega seotud mustreid
Sisekujundaja sõnul on värske ja rahustava õhkkonna loomiseks hea mõte kasutada ka loodushõngulisi mustreid, näiteks lehed, õied või isegi abstraktsed kujundid, mis peegeldavad looduslikke tekstuure. Neid mustreid saab kasutada mitmel viisil, alates voodipesust kuni padjakatete ja dekoratiivpatjadest seinakunstini.
Võtmeks on tasakaal: kasuta loodusmustreid aktsendina, et täiendada maalähedasi toone ja looduslikke materjale nagu puit või kivi. Olenemata sellest, kas valid suured lehemustrilised trükid või õrnad lillemotiivid, on eesmärk tuua õuekeskkond tuppa ja luua ruum, mis tundub rahulik, kuid on samal ajal ka energiat andev.
Too koju rohkem rohelust
Mikvere hinnangul aitavad rohelised taimed luua kodus loodusliku atmosfääri, mis suurendab hubasust. Samuti muudavad taimed kodu elavamaks ja sisekujunduse nüansirohkemaks. Tema sõnul võib taimi julgelt paigutada ühte toanurka erinevatesse pottidesse ja postamentidele. Lisaks saab kasutada erineva kõrgusega taimealuseid, et toetada väiksemaid taimi.
«Kombineeri erinevaid taimi, nagu palmid ja kaktused, et luua lopsakat džunglitunnet. Kui kasutada taimehoidjaid, mis on erinevast materjalist ja eri värvides, ent sobivad omavahel kokku, saab anda taimeklastrile organiseeritud välimuse. Et nautida kodus veelgi rohkem rohelust, loo oma rõdule või terrassile väike linnaaed. See muudab ruumi rohelisemaks ja õhulisemaks, pakkudes lisaks võimalust tuua lauale värsket maitserohelist oma aiast,» soovitas sisekujundaja.
Mõtle ressurssidele
Brita Mikvere kutsus üles tähelepanu pöörama ka lihtsatele muudatustele, nagu LED-pirnidele üleminek ja kasutamata elektriseadmete vooluvõrgust lahti ühendamine, sest see aitab hoida keskkonda.
Kui vahetada köögisegisti aeraatoriga segisti vastu, väheneb veekulu, aga see ei avalda mõju veesurvele ja veevool jääb soovitud tasemele. Kuna talveperioodil suureneb tavaliselt elektritarbimine, tasub kaaluda, kas pesumasina kuivatamisfunktsiooni on ikka vajalik kasutada. Riiete õhu käes kuivatamine pikendab nende eluiga ja vähendab vajadust riideid tihemini pesta – nii säästad vett ja elektrit.
Jäätmete puhul võiks kasutada mugavaid võimalusi taaskasutatavate, kompostitavate ja olmejäätmete sorteerimiseks, et prügi satuks õigesse kohta. Mikvere sõnul on veel üks igapäevane ressursse säästev nipp võtta poodi kaasa korduvkasutatav riidest ostukott, mis aitab vältida plastkottide ostmist ja säästa raha. Et seda harjumust luua, tasub hoida riidest kott alati käepärast.