Toataimede tervisele võib varjatult kahju teha just tavaline kodutolm. Kuigi esmapilgul võib tunduda, et tolm on vaid väike ebameeldivus, mõjutab see taimede kasvamist ja heaolu mitmel moel. Halvimal juhul võib taim lausa hukkuda.
Miks on tolm toataimedele kahjulik?
Tolmukihi all jäävad taimede lehed ilma vajalikust päikesevalgusest, mis aeglustab fotosünteesi – protsessi, mille abil taimed toodavad endale energiat. Vähem valgust tähendab aeglasemat kasvu ja nõrgemat taime.
Lehtedel olevad väikesed õhulõhed vastutavad hapniku ja süsihappegaasi vahetuse eest. Kui need on tolmuga kaetud, ei saa taim normaalselt hingata ning see võib põhjustada närbumist ja kuivamist.
Tolm loob soodsa keskkonna kahjuritele, näiteks lehetäid ja ämbliklestad, kes peituvad mustuse alla ja kahjustavad lehti. Puhas taim on kahjurite suhtes vastupidavam.
Vähendab niiskuse omastamist
Taimed hingavad ja aurustavad niiskust läbi lehtede, kuid tolm takistab seda protsessi, muutes need vastuvõtlikumaks kuivusele ja temperatuurikõikumistele.
Kuidas taimi tolmust puhtana hoida?
Taimede regulaarne puhastamine aitab neil püsida terve ja elujõulisena. Lehti võib pühkida niiske lapiga, korraldada aeg-ajalt leige dušiga «vihmasadu» või kasutada pihustiga veepudelit. Samuti on hea hoida toad võimalikult tolmuvabad, et mustus ei koguneks liiga kiiresti.