Energiatõhususe nõuded kohalduvad hoonetele, mille sisekliima ja ruumiõhu kvaliteedi tagamiseks kasutatakse energiat. Sellisteks hooneteks on näiteks elumajad, avalikud hooned, koolid ja lasteaiad, aga ka teenindus- ja büroohooned. Energiatõhususe miinimumnõuetele peab vastama nii uus ehitatav kui ka oluliselt rekonstrueeritav olemasolev hoone. Advokaadibüroo RASK ehitus ja kinnisvara valdkonna kaasjuht Marina Lapidus selgitab ülevaatlikult, mis alates märtsist muutub.
Uuenevad energiamärgised ning nendega seotud skaalad
Eestis seni kehtinud energiatõhususe klasside skaala (A-st kuni H-ni) asendub uuega (A-st kuni G-ni). Lisaks täieneb mõnevõrra ka energiamärgise vorm.
Uuenevad energiatõhususe arvutuses kasutatavad kliimaandmed
Seni kasutusel olnud energiaarvutuste baasaasta kliimaandmed aastatest 1970–2000 asendatakse ajakohasemate andmetega aastatest 1990–2020. Uuendatud andmetes kajastub ühtlasi viimaseid kümnendeid iseloomustav temperatuuritõus ning sagenenud ja pikenenud kõrge temperatuuriga perioodide esinemine suvisel aja. Uuendatud kliimaandmetel põhinev energiaarvutus toob paremini esile ka hoonete jahutusvajaduse.
Muutuvad kütmise ja jahutuse seadeväärtused
Väikeelamu, korterelamu, kasarmu, kontori- ja majutushoone, ärihoone, avaliku hoone, haridushoone, koolieelse lasteasutuse hoone ning ravihoone puhul arvestatakse kütmise seadeväärtuseks senise 21 °C asemel 21,5 °C. Väikeelamu, kasarmu ja püstitatava korterelamu jahutuse seadeväärtust muudetakse senise 27 °C pealt 26 °C-le. Muudatuse eesmärk on viia energiaarvutuses kasutatav temperatuur paremasse vastavusse hoonete tegeliku toatemperatuuriga.
Võetakse kasutusele uus päikeseelektri kalkulaator, mis võimaldab arvutada salvestust ja omatarvet
Seni kasutusel olnud omatarbe tabeliväärtuste asemel võetakse päikeseelektri arvutamiseks kasutusele veebipõhine kalkulaator. See on oluliselt täpsem ning võimaldab arvutada ka salvestust akusse. Kalkulaator asub kliimaministeeriumi kodulehel.