Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

Kas sinu kodus on see hädavajalik nutiseade?

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Nutiteler, nutikell, robottolmuimeja… Paljud igapäevased seadmed on muutunud ajas üha nutikamaks, kuid on üks asi, mis nii mõneski kodus veel ajaga kaasa pole läinud on suitsuandur.

Lihtsalt piiksust ei pruugi kasu olla

Suitsuandur on elupäästev seade, mis on kohustuslik igas majapidamises. Kuid kui palju on sellest kasu, kui viibid kodust eemal või magad sügavat und? G4Si juhtimiskeskusesse jõuab igapäevaselt juhtumeid, kus tavalisest piiksuvast seadmest poleks suurt kasu olnud.

Omajagu tulehäireid on alguse saanud köögist. Näiteks võib piisata sellest, kui jäädakse keset kokkamist hoopis telekat vaatama. Või unustatakse pliit välja lülitada, nagu juhtus möödunud aasta lõpus Riisiperes ühes korteris.

Nublu andur registreeris tulehäire, kuid kontaktisikud korduvatele helistamistele ei vastanud ja kohale saadeti patrull. Turvatöötaja sõnul pererahvast kodus ei olnud, kuid mõni minut enne patrulli oli kohale tulnud ehitaja, kes leidiski köögist sisse lülitatud elektripliidi ja sellel suitseva tühja panni. Oht likvideeriti, ruumid tuulutati ja lahtise leegiga põlengut ei tekkinud.

Keset kokkamist magama jäämisest leiab näite aga lähiminevikust. 26. jaanuaril registreeris Nublu ühes Järvamaa eramus tulehäire. Kuna kontaktiga ühendust ei saadud, saadeti kohale patrull. Sündmuskohal õnnestus majaomanikuga lõpuks ühendust saada, kes ka välisukse avas.

«Selgus, et mees valmistas köögis toitu, läks teise tuppa ja jäi seal magama, unustades toidu pliidile,» kirjeldas G4Si erakliendi üksuse juht Tarmo Pärjala olukorda. «Toit hakkas kärssama ning ruumid täitusid suitsuga.»

Eelnimetatud juhtumid panevad mõtlema, et kui palju oleks taolistes olukordades olnud kasu lihtsalt piiksuvast seadmest, mida keegi poleks kuulnud?

Vingugaasi seadmeta ei tuvasta

Tulekahjude kõrval on veel teine suur murekoht – vingugaas. Tegemist on lõhnatu, maitsetu ja värvusetu gaasiga, mis pikemaajalisel kokkupuutel meie organismile suurt kahju võib tekitada.

19. jaanuaril registreeris suitsu- ja vingugaasiandur Nublu tulehäire ja neljanda taseme vingugaasi häire. Kontaktiga ühendust ei saadud, kuid kuna häire viitas põlengule, saadeti kohale patrull ja helistati päästeametisse.

Patrulli sõnul oli maja paksult suitsu täis, leeke polnud näha, uksed olid lukust lahti ja eramus viibis 86-aastane naine. Hoones tuvastati väga kõrge vingugaasi tase. Nimelt oli naine kütnud ahju, kuid see hakkas korralikult suitsu sisse ajama. Õnneks tundis naine end hästi ja haiglaravi ei vajanud. Koos päästeametiga tuulutati toad.

«Sageli pole pererahvas teadlik, et nende kodus salakaval oht üldse ringi liigub,» nendib Pärjala. «Näiteks on olnud juhuseid, kus tahkekütteseade ajab regulaarselt väikses koguses vingugaasi sisse ja seetõttu on Nublust loobutud: kodus on olnud suur oht tervisele, kuid on arvatud, et andur annab valehäireid.»

Kõik meie ümber muutub aina nutikamaks, alates valgustusest kuni suurte kodumasinateni välja. Miks mitte valida ka oma pere ja kodu ohutuse tagamiseks nutikas suitsu- kui vingugaasiandur.

Tagasi üles