OÜ Eritex Invest tegevjuhi Raivo Kokseri sõnul on eestlased "aiausku" – peaaegu igal Eesti majal on piirdeaed. Samas nendib ta, et aia ehitamine peaks käima käsikäes maja ehitusega, kuid sageli sellele piisavalt tähelepanu ei pöörata. "Kuigi eestlastele aiad meeldivad, näen sageli, et piirdeaed jääb ehitusprotsessis justkui vaeslapse rolli. Kogu fookus on majal, kuid aia peale mõeldakse alles viimasena. Tegelikult tasuks piirdeaia planeerimisele keskenduda juba varakult," ütleb Kokser.
Alustada tuleks spetsialistiga nõupidamisest
Kokseri sõnul peaks ideaalis uusasumite puhul aia projekteerimine käima käsikäes maja planeerimisega. Selle töö saavad ära teha maja projekteerijad. Teise võimalusena on aga võimalik pöörduda otse aedu ehitavate firmade poole ning lasta neil aed projekteerida.
"Kui inimene soovib aeda, peaks ta esmalt läbi mõtlema oma visiooni ja vaatama kriitilise pilguga, kas tema idee sobitub ümbruskonnaga,” selgitab Kokser.
Kui klient võtab Eritexiga ühendust, arutatakse esmased detailid läbi telefoni teel. Seejärel külastab objekti ettevõtte projektijuht-müügiesindaja, kellega koos vaadatakse üle tehnilised aspektid ning antakse professionaalseid soovitusi. "Koostame seejärel detailse pakkumise, kus on lahti kirjutatud kasutatavad materjalid, nende hinnad, värvitoon, paigutus ja muud olulised asjaolud. Samuti koostame soovi korral joonise, et inimene saaks ka visuaalse pildi," kirjeldab Kokser protsessi.
Eestlaste seas on jätkuvalt kõige populaarsemad puitaiad
Ettevõtte kogemused on väga laiad ja mitmekesised. "Oleme ehitanud kombineeritud roigasaedu, puitaedu, metallaedu, varbtäitega aedu, betoonmüüritisi jne. Ilmselt pole olemas aia tüüpi, millega meil kokkupuudet ei oleks," ütleb Kokser. Läbi aegade on siiski Eestis jätkuvalt kõige populaarsem puittäitega fassaadaed. “Üldiselt elame suhteliselt vesises kliimas ja puitaia kõige suurem vaenlane on niiskus, mis kombineerituna koos UV kiirgusega mõjub kindlasti puidule hukutavalt. Meie poolt läbi aastate kasutatud soklite lisamine aia alla aitavad kaitsta puitu maapinnast tuleva niiskuse eest.”