Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

Pank vastab: kas kodulaenuintress alla ühe protsendi on võimalik? (1)

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Koroonaeelse ajaga võrreldes on euribori tõus kodulaenude kogukulu oluliselt suurendanud, kuid samal ajal on vähenenud pankade pakutavad marginaalid uutele laenudele. Millele kodulaenu taotledes tähelepanu pöörata ja kui madalale on langenud intressid, selgitas Luminori laenude kompetentsikeskuse juht Helina Kikas.

Kuigi esmapilgul võivad pankade kodulaenu pakkumised erineda vaid pakutava intressi poolest, on Kikase sõnul tegelikult teisigi aspekte, millele tähelepanu pöörata. «Kodulaenu pakkumisi vaadates tasub kindlasti tähele panna ka lepingutasu suurust. Ainuüksi see võib anda arvestatava säästu summalt, mis tuleb kodu ostmisel kohe välja käia,» ütles ta.

Siiski ei saa üle ega ümber kodulaenu intressist, sest see määrab ära, kui palju laenu tuleb lõpuks tagasi maksta. «Kuna euribor on koroonaeelse ajaga võrreldes oluliselt kõrgemal tasemel, siis on see omakorda avaldanud mõju pangamarginaalidele, mis on võtnud suuna allapoole. Kui aastaid tagasi pakkusid pangad reeglina marginaali alates kahest protsendist, siis nüüd on see langenud märksa madalamale tasemele. Näiteks Luminoris on uue energiasäästliku kodu ostjatel teatud tingimustel võimalik saada eripakkumisena isegi 0,99-protsendist kodulaenu marginaali,» selgitas Kikas.

Samuti tasub tähelepanu pöörata hindamisakti ajastamisele – see puudutab eelkõige neid, kes ostavad kodu uusarendusse. «Üldjuhul tuleb enne laenulepingu sõlmimist esitada pangale ostetava kinnisvara ehk tagatise hindamisakt. Nii saab pank olla kindel finantseeritava vara turuväärtuses,» selgitas Kikas. «Kui aga kodu ostetakse arendajalt, kes on ühtlasi meie koostööpartner, oleme piisavalt kindlad määratud hinnas ja võimaldame kliendil hindamisakti tellida alles pärast objekti valmimist. Siiski tuleb see ära teha enne laenu väljamakset.»

Kikas lisas, et hindamisakti nõue, koos selle füüsilise ülevaatusega, tuleneb regulatsioonidest, mistõttu usaldusväärse koostööpartneri kinnitusest ainuüksi ei piisa. Teisalt annab see kliendile rohkem paindlikkust ja kõiki kaasnevaid kulusid pole vaja kohe välja käia.

Kuna laenupakkumiste tingimused võivad olenevalt kliendist ja olukorrast üsna palju erineda, soovitab Kikas küsida pakkumisi mitmest kohast ja võtta aega tingimuste läbivaatamiseks. «Ka suhtlus laenuhalduriga on oluline – kõiki küsimusi ja kahtlusi tasub julgelt arutada. Nii jõuab kõige paremini lahenduseni, mis arvestab konkreetse kliendi vajadusi.»

Tagasi üles