/nginx/o/2025/03/27/16740953t1hdb67.png)
Päike ja soojakraadid meelitavad inimesed aedadesse, suvilatesse ja maamajadesse toimetama ning usinamad hoiavad juba pilku peal ka uutel aiatööriistadel. Metsa-, aia- , ehitus- ja mototehnika müügi ning hooldusega tegeleva Mehka Eesti OÜ juhatuse liige Paap Raid räägib, kuidas on arenenud mururobotite ja traktorite maailm ning annab nõu, millist masinat eelistada.
„Ilmal on inimeste ostukäitumisele väga suur mõju, sest kui päike paistab ja õues võimalik juba toimetada, tekib ka vajadus heade tööriistade järele. Kuigi tavaliselt esimene niitmine mai alguses, asuvad varasemad ärkajad ja ettemõtlevad inimesed asuvad juba aprillis sobivat tehnikat otsima. Meie veebipoe statistika näitab, et nädalavahetuse ilusa ilmaga ostetakse usinalt juba nii traktoreid kui ka roboteid,” ütleb Raid.
Veebipoest ostmisel on mitmeid eeliseid: Mehka kaupadel on tasuta tarne ning kiire teenindus. Traktor toimetatakse kohale paari tööpäeva jooksul, masin on niiduvalmis ja komplekteeritud. Robotniiduki puhul tarkvarauuendus tehtud, vajadusel kaablivaba moodul külge ühendatud ning antenni tarkvara uuendatud. Näiteks Husqvarna robotniiduki Automower Nera 310 puhul tuleb vaid niidukile paigaldada antenn ja laadimisjaam ning saabki hakata niidualasid joonestama. Hetkel tuleb kampaanianapakkumises tasuta kaasa ka signaalmajakas.
Uut niidumasinat valudes tuleb eelkõige mõelda sellele, kus ja milleks seda kasutatakse: kui suur on niiduala, millise kvaliteediga, kas on mägesid ja künkaid ning kas masinat oleks vaja kasutada ka millekski muuks peale niitmise? Näiteks käru vedamiseks, lume lükkamiseks, lehtede korjamiseks? Kas tegu on pigem muruniitmisega või üritatakse pigem niita heinamaad? Selle järgi tuleks valida, kas eelistada murutraktorit, raiderit või nullpöörderaadiusega niidumasinat. Traktor on üldiselt kõige lihtsam ja soodsam niidumasin. Raideril on parem manööverdamine, organ asub enne esirattaid ning võimalik lisada erinevat lisavarustust – vasarniidukit, sahka, lumepuhurit, harja jne. Nullpöörderaadiusega niidumasina eelisteks on lai organ, võimas mootor ja suur väljaviskeava. Ehk siis võimalik kiiresti niita suurt ala.
„Robotniiduki eeliseks on, et robotiomanik ei pea ise oma aega kulutama niitmiseks ning tulemus on alati ühtlane. Lisaks ei ole vaja garaaži, bensiini ega teki lärmi. Kui kaldenurgad suured, saab valida ka neljarattaveolise isendi ning seda nii virtuaalpiirde kui ka piirdekaabliga,” selgitab Raid. „Ja kuna niidetakse tihti terava ja õhukese teraga ning lõigatakse maha ainult millimeeter-kaks muru, on niidukvaliteet kindlasti parem kui tavaniiduseadmetega.”
Ratastega pealistutava niidumasina eeliseks on paindlikkus ja mitmekülgsus, saab lisaks niitmisele teha palju erinevaid töid, niidualad võivad asuda üksteisest kaugel ja ei ole konkreetselt piiratud ruutmeetreid. „Põhimõtteliselt on võimalik niita 1900-eurose traktoriga hektari suurust maa-ala. Küll peab arvestama, et see masin pole selleks mõeldud ja tootja seda ei soovita, ehk siis peab tihedamini hooldama ja masinal silma peal hoidma,” räägib Raid. Samas roboti puhul on ruutmeetrid üsna täpselt antud ning kui panna see niitma suuremat ala, langeb kvaliteet. Väiksem niiduk ei suuda lihtsalt liiga suurt ala niita.
/nginx/o/2025/03/27/16740955t1hde45.jpg)
Aina populaarsemad on kaablita virtuaalpiirdega robotid
Robotniidukite vallas on Raidi sõnul tugev trend ja klientide ootus kaablita virtuaalpiirdega niidukid. „Robotite hind ruutmeetri kohta on läinud allapoole, mis tähendab, et potentsiaalsete ostjate ring on laienenud. Meil on valikus virtuaalpiirdega niidumasinad alates 300 m2 kuni 75 000m2-ni. Kindlasti eelistatakse ka, et oleks võimalik nutitelefoniga asukohta määrata ja tegevust kontrollida. Ning piirde muutmine ja tegevused seadistamiseks mõeldud rakenduses peavad olema intuitiivsed. Sõltuvalt tootjast on aga ikkagi piirangud, et suurte puude alt ei suuda niidukid GPS signaali leida ja päris igale krundile sobivat lahendust pole. Vahel tuleb ikkagi veel paigaldada piirdekaabliga versioon, kus tööpõhimõte selles, et robotniiduk töötab piirdekaabliringi sees.”
Traktorite, raiderite, nullpöörderaadiusega niidumasinat puhul on tulnud juurde akude jõul töötavaid masinaid, kuid nad pole veel väga populaarseks osutunud ning keskmine klient eelistab endiselt bensiinimootoriga traktorit. „Peamiseks argumendiks on hind ning aku mahtuvus, ehk siis kui soovitakse teha tööd mitu tundi, võib see akuseadmega keeruliseks osutuda,” selgitab Raid.
Populaarsemad kaablita robotite mudelid on kuni 4700 m2 niitmiseks Husqvarna 430x Nera ning kahe lõikekettaga ja kuni 1500 m2 niitmisvõimekusega Husqvarna 410x Nera. Mõlemal on 4G võrgus, omavad internetti, telefonist seadistatavad ja väga lihtsalt seadistatavad ning töökindlad masinad. Täiesti uue mudelina võib välja tuua kuni 24 000 m2 niitmiseks mõeldud Husqvarna Epos 580, mis osutub kindlasti populaarseks suurte kruntide niitmisel, sest hind ruutmeetri kohta on muutunud soodsamaks.
/nginx/o/2025/03/27/16740956t1h48f2.jpg)
Murutraktoritel on samuti Mehka valikus palju uusi mudeleid, millest menukaim on Husqvarna TS112 - lihtsam niidumasin väiksematele aedadele. Populaarseim raider on saanud selleks aastaks eriväljaande Husqvarna R214TC Comfort Edition, mis on sellest aastast 103 cm lõikeorganiga. Raiderit on mugav kasutada, sel on hea iste ja manööverdus ning võimas kahe silindriline mootor.
Raid nendib, et ostjad on muutunud teadlikumaks ega osta enam kõige odavamat masinat, vaid peavad olulisemaks jätkusuutlikust masina varuosade saadavust ka järgmistel 10-15 aastal. „Järelhooldus ja garantiiline tugi on tähtsad ning olulisemaks on muutunud mugavus ja kiirus – roolivõimendi, laiem organ, parem manööverdamine. Mehka pakub kõigile oma masinatele järelhooldust, varuosi ja oleme ka ise garantiipartner. Ehk siis klient pöördub oma murega alati meile ja saame teda ka koheselt aidata.”
/nginx/o/2025/03/31/16747195t1he052.png)
Mehka valikus on erinevate võimekustega pealistutavaid niidumasinaid, kõige parem tulla ettevõtte müügisaalidesse üle Eesti ja vaadata, proovida ning katsuda oma käega. Mehkas on Eesti suurim valik niidumasinaid ja teadlik personal, kes aitab kõigil leida sobiva masina. Lisaks on kevadkampaaniad juba alanud ning mõistlik ost soovitada koheselt!
Mehka kauplused asuvad Tallinnas, Tartus, Valgas, Otepääl, Võrus, Paides ja Viljandis. Lähem info: www.mehka.ee
/nginx/o/2025/03/27/16740959t1h9626.jpg)