/nginx/o/2025/04/01/16749514t1hfb3c.jpg)
Eestis esimest korda toimuv Elamumess 2025 avab uksed tänapäevasele elukeskkonnale ja innovaatilistele kodulahendustele. 4.-15. juunini toimuv mess pakub kõigile külastajatele võimalust näha ja kogeda, kuidas erinevad ehituslahendused päriselus toimivad. Siin saab näha erilisi arhitektuurilahendusi, mis toovad kokku rahvusvahelised mõjutused ja kohaliku arhitektuuri.
Võib ju olla, et on keeruline mõista, milline hoone tegelikult on, kui näed seda vaid paberil või piltidel. Aga messikülastaja näeb, kuidas võiks välja näha unistuste kodu reaalselt.
Elamumessi toimumiskoht pole juhuslik. Jõelähtmel, EGCC Golfiküla, Tallinna kesklinnast vaid pooletunnise autosõidu kaugusel, on loodud kvaliteetse elukeskkonna põhimõttel ning siia on oodatud inimesed, kes hindavad nii looduse lähedust kui ka kaasaegset arhitektuuri. Kokku rajatakse siia130 maja.
Jõelähtme golfiväljaku juht ja Bauroc maja omanik Hanno Kross rõhutab, et Elamumess pole lihtsalt müügiplatvorm, vaid reaalne kogemus neile, kes tahavad paremini mõista, milline võiks olla nende tulevane kodu.
Messi korraldajate eesmärk on aidata inimestel leida endale kodu, mis vastab tänapäevastele tehnoloogilistele ja energiatõhususe standarditele ning sobib nende elustiiliga. Mess pakub ainulaadset võimalust tutvuda kaasaegse arhitektuuri ja elukeskkonna tulevikuga.
Messi peakorraldaja Mait Schmidt usub, et mess aitab nii koduostjatel kui ka Eesti majatootjatel teha järgmise sammu kaasaegse arhitektuuri ja ehitustehnoloogia suunas.
Elamumess on küll Eesti koduostjatele suunatud, aga see annab ka Eesti ettevõtetele võimaluse ennast maailmale tutvustada.
Schmidti sõnul pole eesmärk lihtsalt uute majade ehitamine, vaid tervikliku elukeskkonna loomine. „Sellele aitavad kaasa avatud vaated, loodus, mis sulandub elukeskkonda ja kogukonnatunne, mis tekib tänu sellele, et inimesed saavad omavahel suhelda ja ühises ruumis liikuda.”
Messi peaarhitekt Emil Urbeli sõnul ei ole selle projekti puhul eesmärk pelgalt majade ehitamine, vaid tervikliku ja läbimõeldud elukeskkonna loomine. Tema sõnul erineb see avatud ja loomulik elukeskkond tavapärastest elamurajoonidest. “Me ei tahtnud, et krundid oleksid piiratud aedade ja taradega. Siin on kõik osa ühest vabast maastikust, kus loodus mängib peamist rolli. Kui vaatad aknast välja, ei näe sa mitte naabri tara, vaid loodust,” kirjeldab Urbel.
Et päike oleks õigel ajal õigel pool
Kogu projekti materjalide valik on hoolikalt läbimõeldud. “Puit on siin keskne element. Oleme jõudnud ajajärku, kus päris materjalid on taas au sees. Ehitades kvaliteetsetest ja vastupidavatest materjalidest vananevad hooned väärikalt,“ räägib Urbel.
„Lisaks mängib arhitektuuris suurt rolli valgus ja ruumitunnetus. “Hea arhitektuur seisneb selles, et maja on paigutatud õigesti ja päike on õigel ajal õigel pool, loodus on osa eluruumist ja naabrid ei ole liiga lähedal, aga ka mitte liiga kaugel,“ selgitab arhidekt.
Üks selline maja, mis eristub teistest just oma nutika ruumiplaneeringu ja looduslähedase kontseptsiooni poolest, on Oaasi maja. Seda esitleb Urmo Kaasik, Nostra juhatuse liige. Maja idee sündis koostöös Jaapani arhitekti Tomomi Hayashiga. “Maja keskosas on kõrged laed ja aatrium, mille kaudu tuuakse loodus tuppa igal aastaajal,” kirjeldab Kaasik. Loodusega ühenduse loomine on Oaasi projekti üks põhiideid. Avatud planeering, looduslikud materjalid ja hoolikalt läbimõeldud detailid annavad majale hubase, kuid samas kaasaegse ilme. Oaasi majas on kasutusel mitmeid nutikaid lahendusi, mis muudavad igapäevaelu mugavamaks.
/nginx/o/2025/04/01/16749533t1h8d30.png)
Maja on väga minimalistlik, selle sees on neli plokki, mille keskel on tuumik – see on kogu selle kontseptsiooni süda, kuhu valgus koondub,” selgitab Hayashi. Maja paigutuse ja valguslahenduste läbimõtlemine oli Hayashi jaoks üks suurimaid prioriteete. “Valgusrežiim on selle maja unikaalseim omadus. Kuidas valgus siseneb, kust see tuleb ja milline on vaade – see ongi see, mis määrab maja olemuse,” kirjeldab arhitekt. Hayashi sõnul on Oaasi maja puhul palju detaile teadlikult peidetud, et hoida minimalistlikku esteetikat. “Tahame kõik mittevajalikud asjad ära peita, et esile tõuseks see, mis on tõeliselt oluline – valgus, ruumi tunnetus ja arhitektuuri puhtus.”
Makespace’i arhitekt Kristo Põlluaas osaleb messil kahe omanäolise hoonega, mille keskmes on puidu ja insenerilahenduste oskuslik ühendamine. Pidevalt muutuvatele trendidele eelistab Põlluaas ajatut disaini, mis kestab läbi aastakümnete. “Ma ei taha sattuda ainult trendide lõksu, minu eesmärk on luua midagi ajatut, mis on klassika ja töötab alati. Peavoolu trendidest on sageli parem eemale hoida ja keskenduda sellele, mis päriselt toimib, ” räägib Põlluaas.
“Maja ei ole midagi sellist, mida saab lihtsalt laua peal presenteerida – see on midagi, mida tuleb oma silmaga näha ja käega katsuda,“ selgitab Nord Homes’i tegevjuht Erkki Krünberk, miks otsustati Elamumessil osaleda. “Meie eesmärk on anda inimestele võimalus näha, mis asi on elementmaja ja mis on Bauroc kivimaja. Need on kaks erinevat kontseptsiooni ja me tahame näidata, kuidas need lahendused töötavad,” selgitab Krünberk.
Messi turundus- ja kommunikatsioonijuht Olesija Saue rõhutab, et inimesed ei osta pelgalt tooteid või teenuseid – nad ostavad lugusid ja visioone. Saue sõnul on Elamumessi üheks kõige erilisemaks väärtuseks sünergia, mis on tekkinud Eesti ehitussektori tipptegijate vahel. “Siin on koos Eesti ehitusvaldkonna absoluutsed tipud ja nad teevad koostööd. See sünergia pole lihtsalt turunduslik sõna – see päriselt toimib. Nad leiavad omavahel koostööpartnereid ja arendavad ühiselt uusi lahendusi,” räägib Saue.
“Juba praegu on meil siin käinud arendajad Hollandist, Norrast ja Rootsist, kes tahavad vaadata, millised majad Elamumessil valmivad,“ räägib Schmidt. „Näiteks üks Hollandi arendaja ütles, et tal on Amsterdami lähedal sada krunti ja ta soovib siit välja valida majamudelid, mida sinna ehitada.” Elamumess on seega mitte ainult Eesti koduostjatele suunatud sündmus, vaid ka võimalus Eesti ettevõtetel ennast maailmale tutvustada.
Urbel usub, et Elamumess ei ole ainult üksik projekt, vaid midagi, mis võib kujundada ka tulevikus Eesti elamuarenduse suunda. “See mess aitab inimestel paremini mõista, mis on hea arhitektuur ja kvaliteetne ehitus,“ on ta veendunud.