:format(webp)/nginx/o/2025/04/01/16749651t1h6147.jpg)
Kuigi suvekodu valides peetakse väga oluliseks asukohta ja ligipääsetavust – suvekodusse peab olema lihtne sõita ja seal peab olema mõnus –, tehakse valik siiski peamiselt subjektiivse meeldivuse alusel. Hea haljastus ja ilus aed suurendavad suvekodu atraktiivsust.
Suvemaja asukohana on eelistatud koht mere või järve läheduses, kalamehed naudivad ka kalarikaste jõgede äärseid kinnistuid. Pealinlased soovivad, et sõit suvekodusse ei võtaks üle tunni, erandeid tehakse, kui paik on seotud suguvõsa juurtega või asub eriliselt privaatses ja eksklusiivses kohas.
Suvekodu ülalpidamine peab olema majanduslikult mõistlik, et see ei tekitaks suuri jooksevkulusid. Lihtsate vahenditega korras hoitav kinnistu, mis on ühtviisi kaunis nii suvel kui talvel, sobib peaaegu kõigile.
Kaunis haljastus ja kõrged kinnisvarahinnad käivad kohati käsikäes
Eestis on suvekodude arv ja populaarsus piirkonniti erinev. City24.ee analüüsi järgi on 50 protsenti kõigist suvilate müügipakkumistest koondunud Harjumaale ja pakkumises on nii suvilakooperatiivide krunte kui ka aastaringseks elamiseks mittesobivate vanemate majadega kinnistuid.
Umbes 25 protsenti suvilapakkumistest paikneb Ida-Virumaal, kus müüjad loobuvad kinnistutest nendega kaasnevate lisakulude tõttu. Pärnumaal on suvilapiirkonnad keskuslinnast parajal kaugusel, mistõttu neid ostetakse enamasti pigem aastaringselt elatava maja ehitamiseks kohtadesse, kuhu on rajatud ühisveevärk ja kanalisatsioon. Mõned aastad tagasi tekkinud maale elama minemise buum või suvekodu ostmise laine on vaibunud. Rahunenult ostetakse mitte nii väga suvekodu kui alaliseks elamiseks sobivat maakodu, kust aeg-ajalt käiakse linnas tööl või kultuuri nautimas.
Pärnu linn on tuntud kuurortlinnana ja suvekodu omamine siin on tavapärane. Võrreldes talvise elanike arvuga suureneb suviti Pärnu inimeste arv kuni kolm korda. Aed ja haljastus mõjutavad suvekodu hindu mitmel viisil, eriti Pärnu piirkonnas, kus mere lähedus ja suvitusvõimalused on olulised tegurid. Pärnu linnas on mitmeid piirkondi, kus kaunis haljastus ja kõrged kinnisvarahinnad käivad käsikäes. Suvekodudena on kasutusel nii majad kui korterid.
Rannarajoonis asuvad kinnistud on sageli hästi hooldatud aedadega, vastupidine on pigem erand. Kesklinnas leidub mitmeid ajaloolisi parke ja haljasalasid. Kesklinna kortereid soetatakse suvekoduks siiski ka sõltumata haljastuse mõjust. Mai elamurajoonis asuvad korterelamud jäävad rannast paraja jalutuskäigu kaugusele ning paradoksaalselt on need rohkem hinnatud kui mõnusas rohelises keskkonnas asuvad korterelamud Räämal.
Raeküla linnaosa on tuntud oma roheluse ja rahuliku atmosfääri poolest, meri ja rand jäävad jalutuskäigu kaugusele. Ka Raekülas asuvaid elamuid kasutatakse sageli suvekoduna ja nende elamute kinnistud on keskmise suurusega ning hästi hooldatud aedadega.
Miks meile meeldib korras aed ja kena haljastus?
Hästi hooldatud aed pakub rohkem privaatsust ja mugavust ning see on suvekodu ostjate jaoks oluline. Puud, põõsad ja hekk vähendavad naabrite ja möödakäijate vaatevälja. Kuna suvekodu peamine eesmärk on puhkus ja lõõgastus, siis muruala, viljapuud või lillepeenrad loovad meeldivama atmosfääri ja suurendavad naudingut. Kõrged puud, mis küll võivad ka maja sisemuse hämaraks muuta või eterniitkatuse sammalduma panna, pakuvad siiski varju suvise kõrvetava päikese eest.
Võrreldes uute arenduspiirkondadega, endistele põldudele rajatud majadega, kus haljastust on vähem, võivad vanemad majad koos väljakujunenud aiaga olla atraktiivsemad, sest need pakuvad kohe kasutusvalmis õueala. Kuigi uued eramud on mugavamad ja tehnoloogiliselt tänapäevasemad ning seega ka kallimad, võib puuduv haljastus tekitada negatiivse emotsiooni.
Suure ja maitsekalt kujundatud või ajaloolist hõngu kandva aiaga vana maja võib olla parem alternatiiv. Ostjad võivad eelistada juba kujunenud roheala, selle asemel, et ise aastatepikkust haljastuse rajamist ette võtta. Tõenäoliselt on haljastuse olemasolu olulisem just suvekodu valimisel, kuna kodu ostetakse pikaks ajaks ning sel juhul on võimalik ka uusarenduses oma aed pikema perioodi jooksul ise oma maitse järgi rajada. Suvekodu soovitakse aga kohe nautima hakata. Suvemaja ostjatel võib olla meeles maavanaema maja ja paljajalu murul jooksmine ning mõnusad puud-põõsad toetavad nostalgilisi meenutusi.
Hooldatud aiaga suvemaja saab müüa kiiremini ja kallimalt
Suvekoduks sobivat maja koos hooldatud aiaga saab müüa kiiremini ja kõrgema hinnaga, sest see pakub ostjatele terviklikku lahendust. Eriti mõjus lisaväärtus on see suvekodude turul, kus ostjad soovivad kohe õueelu nautida. Seepärast jäädvustatakse olemasolev kõrghaljastus ka kinnisvara müügifotodele, et juba reklaamiperioodil olla atraktiivne ja meeldejääv.
Kokkuvõttes tõstavad haljastus ja kaunis aed suvekodu atraktiivsust ja turuväärtust, aidates kaasa paremale müügihinnale ja kiiremale tehingule.
Kui piirkonnas on üldiselt madal nõudlus kinnisvara järele (näiteks kauged maapiirkonnad või linnalähedased alad, kus elanikkond väheneb), siis ei pruugi kaunis haljastus olla määrav hindamiskriteerium. Ostjaid huvitavad siis rohkem hoone seisukord ja taristu olemasolu.
Kui kinnistu asukoht on väga hinnatud (nt merevaatega kuurortpiirkond), võib selle hind olla juba nii kõrge, et lisatud haljastuse mõju on marginaalne, võrreldes muude väärtust tõstvate teguritega.
Kokkuvõttes sõltub haljastuse mõju kinnisvara hinnale eelkõige piirkonna turust, kinnisvara kasutusotstarbest ja ostjate eelistustest. Mõnes kohas võib haljastus olla võtmetegur, samas kui teises ei pruugi see üldse hinda mõjutada.