Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

Kodune köögiviljaaed – kuidas alustada ja mida kasvatada?

Artikli foto
Foto: Erakogu

Värske ja oma kätega kasvatatud köögivili on üks suurimaid aiapidamise rõõme. Koduse köögiviljaaia rajamine ei pea olema keeruline – see nõuab vaid natuke planeerimist, hoolt ja järjepidevust. Kui oled alles aianduse algaja, siis see juhend aitab sul alustada ning annab nõu, milliseid taimi valida ja kuidas tagada hea saak.

1. Sobiva kasvukoha valimine

Köögiviljade edukaks kasvatamiseks on kõige olulisem valida õige asukoht. Enamik köögivilju vajab vähemalt 6–8 tundi päikesevalgust päevas, seega tasub peenrad või kõrgpeenrad rajada päikesepaistelisse ja tuule eest varjatud kohta. Samuti peaks muld olema viljakas ja hästi vett läbilaskev, et taimed saaksid vajalikke toitaineid ning juured ei jääks liigniiskuse kätte.

Kui aiamaad ei ole, võib edukalt kasvatada köögivilju ka rõdul või terrassil, kasutades sobivaid anumaid, nagu suured potid või spetsiaalsed istutuskastid.

2. Mulla ettevalmistamine

Tervislik ja toitaineid täis muld on hea saagi võti. Enne istutamist tuleks pinnas läbi kaevata ja vajadusel lisada komposti või hästi lagunenud sõnnikut. Liiga savise pinnase puhul aitab mulda õhulisemaks muuta liiva lisamine, liigniiskuse vältimiseks aga kuivenduskihi rajamine.

Mulda tasub rikastada looduslike väetistega, nagu aedviljapõhine kompost, et parandada selle struktuuri ja toitainetesisaldust.

3. Mida kasvatada?

Algajal aiapidajal tasub alustada lihtsamate ja vähenõudlike taimede kasvatamisest. Head valikud on näiteks redis, lehtsalat, porgand ja suvikõrvits, kuna need idanevad kiiresti ja vajavad vähe hooldust.

Artikli foto
Foto: Erakogu

4. Hooldus ja kastmine

Regulaarne kastmine on eriti oluline noortele taimedele ja sügavate juurtega köögiviljadele, nagu porgand ja peet. Kuumal suvel tasub kasta varahommikul või hilisõhtul, et vesi jõuaks imenduda enne, kui päike selle ära aurustab.

Umbohud konkureerivad toitainete ja niiskuse pärast, seega on oluline regulaarselt rohida. Selle vältimiseks võib kasutada multši, mis hoiab ka mulla niiskust kauem.

5. Kahjurite ja haiguste ennetamine

Looduslikud kahjuritõrjemeetodid aitavad hoida aia tervena. Näiteks peletavad saialilled ja basiilik kahjureid, samas kui segakultuurid aitavad ära hoida haiguste levikut.

Samuti on oluline pöörata tähelepanu taimede vahekaugusele – liiga tihedalt istutatud taimed on haigustele vastuvõtlikumad, kuna õhk ei liigu nende vahel piisavalt hästi.

6. Saagi koristamine ja järelhooldus

Köögiviljade korjamisel on tähtis järgida iga taime eripära – mõned tuleb koristada noorelt, näiteks spinat ja lehtsalat, samas kui teised, nagu porgand ja peet, vajavad rohkem aega kasvu lõpetamiseks.

Peale saagi koristamist on hea mulda parandada, lisades komposti või istutades vahekultuure, mis rikastavad pinnast ja valmistavad selle järgmiseks hooajaks ette.

Artikli foto
Foto: Erakogu

Alusta julgelt!

Köögiviljaaia rajamine on nauditav ja tasuv tegevus, mis pakub nii värskeid saadusi kui ka rõõmu aiatööst. Oluline on alustada lihtsamate taimede ja korraliku plaaniga ning õppida oma aia vajadusi tunnetama. Kui hoolitsed mulla, kastmise ja kahjuritõrje eest õigesti, saad nautida rikkalikku ja tervislikku saaki suvest sügiseni.

Allolevast tabelist leiad ülevaate erinevate köögiviljade nõudlikkusest ja kasvueelistustest:

Taim

Külviaeg

Kasvukoht

Eripära

Redis

Aprill–august

Päike/poolvari

Kiire kasvuga, sobib vaheviljaks

Lehtsalat

Aprill–september

Päike/poolvari

Vajab pidevat kastmist, saab koristada mitmel korral

Porgand

Aprill–juuni

Päikeseline

Kasvab hästi kergemas mullas

Suvikõrvits

Mai–juuni

Päikeseline

Vajab palju ruumi ja viljakat mulda

Kurk

Mai–juuni

Päikeseline

Vajab sooja mulda ja toestust

Tomat

Mai–juuni

Päikeseline

Vajab kasvuhoonet või sooja kasvukohta

Oad

Mai–juuni

Päikeseline

Parandab mulla lämmastikusisaldust

Peet

Aprill–juuli

Päikeseline

Talub hästi külma, vajab lahtist mulda

Mõnusa köögiviljaaia rajamiseks leiad kõik vajaliku Baltikumi suurimast kodu- ja aianduskeskusest Gardest. Tule avasta kohapeal või ostle mugavalt meie e-poes https://gardest.ee/

Tagasi üles