Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

Istuta, toida, armasta – kuidas hoolitseda rooside eest?

Artikli foto
Foto: Erakogu

Roos on aiamaailma kuninganna – kaunis, graatsiline ja lummava lõhnaga. Kuid nagu iga kuninganna, vajab ka tema väärilist hoolitsust, et oma õieilu täies hiilguses näidata. Rooside kasvatamine ei ole keeruline, kui tead, milliseid tingimusi nad armastavad. Järgi kolme lihtsat sammu – istuta, toida ja armasta – ning su aed täitub õige pea imekaunite roosidega.

1. Istuta roos õigesse kohta

Rooside tervis ja õitsemine sõltuvad suuresti sellest, kuhu ja kuidas nad istutada.

Roosid vajavad vähemalt 6 tundi päikesevalgust päevas. Parim koht on hästi õhustatud, hommikupäikesele avatud ala, kus ei ole liigset varju ega tugevat tuuletõmbust.

Roos eelistab toitainerikast, õhurikast ja vett hästi läbilaskvat mulda. Istutusaugul võiks olla vähemalt 40 cm sügavust ja laiust, et juured saaksid vabalt areneda. Mulla parendamiseks lisa istutusauku komposti või roosimulda, mis annab taimele hea stardipositsiooni. Esimestel nädalatel tuleb roosi regulaarselt kasta, et juured saaksid korralikult kinnituda.

Artikli foto
Foto: Erakogu

2. Toida ja hoolda, et roos õitseks rikkalikult

Roosid on toitaineterikkal mullal kasvavad taimed, mis vajavad korrapärast väetamist, et õitseksid kaua ja rikkalikult.

Kevadel alusta roosiväetise või kompostiga, et ergutada uut kasvu. Õitsemise ajal (mai–juuli) väeta roose iga paari nädala tagant spetsiaalse roosiväetisega. Augustis lõpeta väetamine, et taimed saaksid talveks valmistuda.

Kevadel, enne kasvuhooaja algust, lõika tagasi külmakahjustustega varred ja vanad oksad. Õitsemise ajal eemalda regulaarselt närbunud õied, et soodustada uute pungade arengut. Sügisel lõika ära nõrgad ja haiged oksad, kuid suuremad lõikustööd jäta kevadesse.

Artikli foto
Foto: Erakogu

3. Armasta ja kaitse roose kahjurite ning külma eest

Roosid vajavad pisut lisatähelepanu, et kaitsta neid kahjurite, haiguste ja külma eest.

Vali haiguskindlad sordid – näiteks modernsed ja Inglise roosid on vastupidavamad jahukaste ja roosteseene suhtes. Kui märkad lehetäisid või teisi kahjureid, loputa roosid hommikuti veega või kasuta looduslikke taimekaitsevahendeid.

Hilissügisel, kui esimesed külmad on kohal, multši roosid kuiva lehe, turba või kuuseokstega.

Katkesta kastmine alates septembrist, et taim saaks talveks valmistuda. Roniroosid ja tundlikumad sordid seo kokku ja kata hingava talvekattega.

Rooside eest hoolitsemine tasub end kuhjaga ära – nende võrratud õied ja õrn aroom loovad aeda tõeliselt romantilise õhkkonna. Istuta südamega, toida hoolikalt ja armasta täiega – siis säravad su roosid aastast aastasse!

Baltikumi suurima valiku kauneid roosisorte ja tarvikuid roosie eest hoolitsemiseks leiad Gardest kodu- ja aianduskeskusest. Tule kohapeale või ostle mugavalt e-poes https://gardest.ee/ouetaimed/roosid/

Tagasi üles