/nginx/o/2025/04/03/16753071t1h38aa.png)
Kui sa oled juhtumisi väiksemate kogemustega rohenäpp, siis see siin on sulle kasulik lugemine. Ise seemnest kurgi kasvatamine on üks lihtsamaid protsesse ja sellest on võimalik palju rõõmu tunda.
Kõik algab õige kurgiseemne valimisest. Mille poolest kurgisordid üksteisest erinevad? Viljumistüübi alusel jagunevad kurgisordid kolmeks: valdavalt emasõitega, segaõitsemisega ja ainult emasõitega ehk iseviljuvad. Samuti saab kurke määrata vilja pikkuse järgi: lühiviljalised (5-13 cm), poolpikad (13-20 cm) ja pikaviljalised (üle 20 cm).
Eelmainitud kategooriatesse mahub lai valik erinevaid aretatud kurke. Eri tüüpi kurkidel on erinevad eelised töötlemiseks, mõni sobib paremini hapendamiseks, teine marineerimiseks, kolmas konserveerimiseks või siis soolamiseks. Endale meelepäraseima sordi leidmiseks võib küsida nõu ja soovitusi sõpradelt, tuttavatelt või siis viia ennast kurssi võimalikult paljude kurkide maitse teel.
Siin mõned tunnustatud kurgisordid, mille ostmist tasub kaaluda.
„Dirigent“, „Adam“ ja „Alex“ on ideaalsed sordid avamaal kasvatamiseks ja konserveerimiseks. Kuna neil on õhuke ning sile koor, sobivad need hästi ka marineerimiseks.
„Puccini“ on klassikaline seemneteta avamaakurk, mis sobib hapendamiseks.
„Tessa“ on mõruainevaba poolpikk avamaakurk, maitseb hästi värskelt viilutatuna, samuti salatite sees.
„Saladin“ on klassikaline pikk kasvuhoone kurk, mis on vastupidav mitmetele haigustele. Ja uskuge, see ei ole mitte vähetähtis asi.
Aga et inimeste eelistused on seinast seina erinevad ja sorte väga palju siis hea on valikus olevate seemnetega ise lähemalt tutvuda.
Kurkide ettekasvatamine
Meie suved on ilusad, aga lühikesed, seepärast on parim viis hea saagi tagamiseks kasvatada taimed siseruumides ette. Seda nii kasvuhoone- kui ka avamaakurgi puhul. Sellega võib alustada juba kolm kuni kuus nädalat enne taimede õue istutamist, parim aeg selleks on mai lõpp või juuni algus.
Kurke on hea ette kasvatada kohas, kus on piisavalt soojust ja valgust, olgu selleks aknalaud või küttega kasvuhoone. Külva seemned umbes kuue cm läbimõõduga istutuskassettidesse või pottidesse. Torka seemned 2-4 cm sügavusele mulda, need idanevad suhteliselt kiiresti, nii 5-7 päevaga. Kassetid, potid ja mullad on kõikides Maarahva Poodides olemas. Kasvukoha ööpäevane keskmine temperatuur peab jääma 16 ja 25 kraadi vahele, kuna taimede juured armastavad sooja mulda. Nii saab taim fosforit mullast kätte ega kolletu. Vastupidiselt tomatile ja paprikale, kasvab kurk ruttu. Ideaalne ettekasvatuse aeg on kaks nädalat, pärast mida on taimedel 1-2 pärislehte.
/nginx/o/2025/04/03/16753075t1hafe5.png)
Ümberistutamine peenrale
Rikkalikku kurgisaagi saamiseks oleks avamaale istutamisel hea järgida mõningaid olulisi nõuandeid. Raja kurgipeenar sellele kohale, kus eelmisel aastal kasvasid kõrvitsalised, kas siis kurgid, kõrvitsad, arbuusid või melonid. Istuta taimed mulda kuni idulehtedeni –
nii aitad kaasa külgjuurte tekkele. Taimede vahele jäta maad ca 30 cm. Pärast istutamist aseta taimedele katteloor, iseviljuvatel taimedel võib see peal olla terve kasvuaja vältel.
Lisaks kastmisele küllasta peenart ka komposti või turbaga. Kurk eelistab mitte happelist mulda, mille pH on vahemikus 6,5-7,5. Kui vähegi võimalik, mõõda oma mulla pH taset.
Peatselt jagab Maarahva Pood nippe ka kurkide edasise kasvatamise osas. Seniks saad lugeda näpunäiteid tomatitaimede hoolitsemise ja ettekasvatamise kohta.