:format(webp)/nginx/o/2025/04/07/16760440t1hb669.jpg)
Mikrolaineahi on üks levinumaid seadmeid eestlaste kodudes. Kuid kui suurt ohtu see endast kujutada võib? Vaatame üle viis põhjust, miks mikrolaineahi süttida võib.
Mikrolaineahju süttimine on küll pigem harv nähtus, kuid juhtumeid leiab ka lähiminevikust. Näiteks 17. veebruari öösel reageeris Päästeamet häireteatele Kohtla-Järve Järve linnaosa Põhja allee ühiselamust. Selgus, et mikrolaineahi oli kärssama hakanud ja see oli viidud rõdule. Päästjad kontrollisid ruumi üle ning võtsid ohutuse tagamiseks ka teised elektriseadmed pistikust välja.
Jaanuaris päästis aga nutikas Nublu andur tulekahjust naise. Tartu eramust toodi häirele reageerinud G4Si patrulli ja Päästeameti abiga välja naine, kes magas tulekahju ajal oma voodis. Kuna naine oli riieteta, kaeti ta tekkidega ning kiirabi saabudes anti üle meedikutele, kes eluohtlikku seisundit ei tuvastanud, kuid naine võeti siiski kontrollimiseks EMOsse kaasa. Tulekahju oli alguse saanud köögis asuvast mikrolaineahjust, mis oli ilmselt elektrilühise tagajärjel süttinud. Suure tõenäosusega oleks ilma andurita lõppenud kirjeldatud sündmus surmaga.
G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala ütleb, et seadmed, mida iga päev ei kasutata, tuleks vooluvõrgust välja võtta – nende alla kuuluvad näiteks ka veekann ja mikrolaineahi. Kuid praktika näitab, et sageli polegi probleem mitte seadmed endas, vaid hoopis mõnes anomaalias.
Näiteks võib äikeselöögist tekkiv ülepinge süüdata ka täiesti korras seadme – kui see äikese ajaks pistikust välja võtta, see oht kaob. Kui elektriseadmed saavad liigpinget, siis nende isolatsioon võib kahjustuda ja seadmed võivad süttida.
Tulekahju võib põhjustada ka vigane või liiga vana seade. Näiteks võib katkises seadmes tekkida lühis, kui see ei saa jahutamiseks piisavalt õhku. Samuti võib see üle kuumeneda. Pärjala toonitab, et amortiseerunud seadmed on väga ohtlikud.
Selleks, et saaksid aimu koduse elektrisüsteemi turvalisusest, tasub teha elektriaudit.
Miks mikrolaineahi põlema võib minna?
Põhjuseid, miks mikrolaineahi süttida võib, on erinevaid. Toome järgnevalt neist välja viis.
Vigane lainejuhi kate
Lainejuhi kate on õhuke kate mikrolaineahju seinas, mis aitab mikrolainekiirgust toitu juhtida. Täpsemalt hoiab see ära auru ja toiduosakeste kogunemise seadme sisemistele elektrikomponentidele. Kui kaane sisse on ajaga põlenud auk, võib toidu soojendamise ajal olla näha sädemeid. Selline seade vajab kindlasti väljavahetamist.
Vigane magnetron
Kui lainejuht juhib energiat, siis magnetron toodab seda. Kui mikrolaineahi ei tee enam toitu soojaks, on see tõenäoliselt põhjustatud magnetroni rikkest. See on väga suur probleem ja selline seade tuleks viia remonti või vahetada välja.
Toidu ülekuumenemine
Nii nagu toidu tegemisega üleüldiselt, ei tohiks ka mikrolaineahju toidu soojendamise ajaks omapäi jätta. Ülekuumenenud toit võib süttida.
Metall
Metall juhib elektrit ja teatud esemed, nagu lauahõbe, alumiiniumfoolium, söögiriistad jms, võivad sädemeid tekitada.
Mittesobiv pakend
Mõned soojendatavad toidud on pandud mikrolaineahju jaoks sobimatusse pakendisse, mis võib sulada ja süttida. Enne millegi kuumutamist aseta toit mikrolaineahju sobivale taldrikule või kaussi – originaalpakend ei pruugi alati sobida.