Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

Mida teha, kui varas sisenes lukustamata uksest või kasutas varastatud võtit?

Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Kui avastad koju naastes, et sinu kodus on vargil käidud, kerkib küsimus: kas kodukindlustus aitab? Vastus sõltub suuresti sellest, kuidas varas majja pääses. Kui uks jäi lihtsalt lukustamata, ei pruugi kindlustus alati appi tulla.

Kindlustusselts Gjensidige Eesti filiaali juhi Raido Kirsiste sõnul hüvitatakse kodukindlustuse tingimuste järgi vargusest põhjustatud kahju ainult juhul, kui varas pidi hoonesse pääsemiseks ületama füüsilise tõkke.

«See tähendab, et varas pidi näiteks ukse maha murdma, lõhkuma akna või luku lahti muukima. Kui koduuks jäi juhuslikult lukustamata ja varas sisenes n-ö takistusi ületamata, ei ole tegemist kindlustusjuhtumiga ning kindlustusandjal on õigus kahju hüvitamisest loobuda,» selgitas kindlustusekspert.

Mõnel juhul võib kahju aga ka siis hüvitatud saada, kui varas ust maha ei murdnud. «Kui pikanäpumees siseneb röövitud võtme, puldi või koodiga, on tegemist kindlustusjuhtumiga. Sellisel juhul katab kindlustus tekkinud kahju ning näiteks võib inimene saada ka hüvitist, et vahetada ära majalukk või turvasüsteem,» lisas Kirsiste.

Küll aga on oluline on tõendada, kuidas varas sisenes. Kui uksemurdmise jälgi ei leita, võib kindlustus küsida lisaandmeid politseilt või uurida, kas kodul oli valve- või signalisatsioonisüsteem.

«Seda on naljakas korrata, aga kodust lahkudes peab inimene kontrollima, et kõik uksed ja aknad oleksid suletud ning lukustatud. See on reaalselt kindlustuslepingutes selge ohutusnõue. Selle rikkumisel võib kindlustus keelduda kahju hüvitamisest,» selgitas Kirsiste.

Kuidas tegutseda, kui kahju on toimunud?

  1. Teavita politseid kohe pärast varguse avastamist.
  2. Võta seejärel ühendust oma kindlustusandjaga, tee kahjudest pildid. Kontrolli eriti uksi ja aknaid, et näha, kas seal on sissemurdmise jälgi.
  3. Tee kindlustusandjale nimekiri varastatud asjadest ja võimalusel lisa ostutšekid või garantiikaardid.
  4. Et varguse korral ei jääks sa oma kahjuga üksi, tasub üle vaadata oma kodukindlustuse leping ja veenduda, milliseid juhtumeid see katab. Vajadusel saab lepingut täiendada näiteks koguriskikindlustusega, mis pakub laiemat kaitset ootamatute olukordade vastu.

«Soovitan eramajaomanikel paigaldada maja fassaadile turvakaamerad ning kõigil koduomanikel signalisatsioonisüsteemi, mis salvestab liikumise ja annab sissetungi puhul selge tõendi. Lisaks, kui kellelgi peres võtmed ära kaovad, soovitan lukud välja vahetada. Ning viimaks, palun ärge peitke võtmeid oma aeda lillepotti, kivi või uksemati alla: need on väga ilmselged peidukohad,» täpsustas Kirsiste.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles