Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

NÄDALA RESTORAN Chagall ja Narva peidavad end šokolaadivulkaanis

Selles söögisaalis on tõesti suurejoonelisust, aga tööpäeviti saab siin ka soodsat päevapraadi. FOTO: Britt Rosen
Selles söögisaalis on tõesti suurejoonelisust, aga tööpäeviti saab siin ka soodsat päevapraadi. FOTO: Britt Rosen Foto: Britt Rosen

Kui lähete Narva, siis ärge muretsege, nälga te ei jää. Chagalli puudutust võite tunda pealekauba.

Marc Chagallil on õlimaal «Nature morte». Siin pole maailmanimega kunstnikule tavalist müstilisust või unenäolisust: esiplaanil lamab kala, tagapool tomatid, kartulid või õunad, ka tükk liha, pudel veini. Mõnus lõunasöök.

Narvas, hotelli Narva restoranis meenub see pilt näljatundega kundedele lihtsal põhjusel – restorani nimi on M. Chagall ja selle seintel ripuvad kuulsa kunstniku reprod.

Hoidke nüüd muie tagasi ja ärge ironiseerige, et nojah, narvalased võinuks sellele restoranile panna nimeks ka P. Picasso või S. Dali, üks võõraste sulgedega ehtimine kõik. Aga Picasso ja Dali ei ole Narvas käinud, seevastu Valgevenes sündinud avangardist Marc Chagall puhkas 1909 või 1910 – Peterburi õpinguaastail – oma patrooni, Venemaa pealinna advokaadi Grigori Goldbergi kutsel saevabrikandi Naum Germonti Narva-lähedases Ferdinandshofi mõisas, kus olevat maalinud üle 40 töö. Neist ühte, 21- või 22-aastase Chagalli väidetavalt õrnadest tunnetest pungil «Kunstniku õe portreed» saab vaadata nüüd Pompidou keskuses Pariisis.

Ent meie ei ole Pariisis, vaid endiselt Narvas. Linnas, mida Eestis paljud eelarvamuslikult võõristavad ja sageli kahtlevad, kuhupoole selle elanikud rohkem vaatavad.

Kommentaarid
Tagasi üles