Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

VANUS POLE TAKISTUS 5 kasulikku nippi, kuidas sisustada eakate iseseisvust toetav kodu

Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Eurostati uuringu kohaselt kogevad pea pooled eakatest raskuseid vähemalt ühe enesehügieeni- või majapidamistoiminguga. Iga viies Eesti elanik on vanem kui 65 aastat ning ühiskonna vananedes kasvab ka vajadus eakatele sobilike kodude järele. Eksperdid jagavad lahendusi, mis tagavad igas kodus täisväärtusliku ja iseseisva igapäevaelu.

Füsioterapeutide hinnangul mängivad läbimõeldud ruumilahendus ja eakohane kodukeskkond olulist rolli – need aitavad iseseisvalt hakkama saada ja ennetavad traumasid, aga ka toetavad eneseteostust ja suurendavad enesekindlust. Füsioterapeut Jaana Torpi sõnul seisavad paljud piiratud liikumisvõimega inimesed kodus kahjuks silmitsi mitme riskiga.

«Eakate kodudes on peamine probleem vähene liikumisruum, näiteks liiga kitsad trepid ja ukseavad, raskesti ligipääsetavad kohad ja liiga kõrged kapid. Tihtipeale puuduvad ka liikumist hõlbustavad lisatoed,» selgitab ta.

Torp rõhutas, et kodukeskkond peab olema personaalne ehk võimaldama igal inimesel olenemata vanusest igapäevategevustega iseseisvalt hakkama saada ja vigastusi vältida. «Üha vananevas ühiskonnas leidub aina enam omaniku vajadustele vastavaid kodusid, mistõttu kodus tekkinud vigastuste arv langeb. Usun, et uute kodude planeerimisel arvestatakse selle aspektiga järjest rohkem,» ütleb füsioterapeut.

Kuidas sisustada kodu, kus saab iseseisvalt tegutseda ka kõrgemas eas?

IKEA sisekujundusosakonna juhi Brita Mikvere sõnul mõjutab ligipääsetav kodukeskkond positiivselt heaolu ja tervena elatud aastaid ning toetab nii liikuvust, iseseisvust kui ka sotsiaalsust. «Kaasava disaini vajadus puudutab paljusid, sealhulgas eakaid ja inimesi, kellel on lühiajalised või pikaajalised füüsilised piirangud, näiteks vigastused, liikumisraskused või taastumine haiguse või trauma järel. Seepärast on oluline, et kodus leiduks läbimõeldud lahendusi, mis tagavad turvalisuse, mugavuse ja iseseisvuse,» selgitas Mikvere.

Nii Jaana Torpi kui ka Brita Mikvere hinnangul tuleb eakatele ja piiratud liikumisvõimega inimestele turvalise ja mugava kodu loomisel järgida viit peamist nõuannet.

1. Paigalda käsipuud

Käsipuud tasuks panna kohtadesse, kus kukkumisoht on suurem või liikumine keeruline. Nende lisamine treppidele ja koridoridesse aitab tasakaalu hoida, kukkumisi ennetada ja ohutumalt liikuda. Eriti vajalikud on käsipuud kohtades, kus libisemisoht on suurem, näiteks WCs ja duširuumis – abivajaja saab neile toetuda ja paremini püsti või istukile tõusta.

2. Kohanda vannituba

Lisaks käsipuudele soovitab IKEA sisekujundusspetsialist turvalisuse ja mugavuse parandamiseks paigaldada vannitoa põrandale libisemisvastased matid. «Kaalu ka vanni või duši lähedale riiuli lisamist, et hügieenitarbed oleksid lihtsasti kättesaadavad,» ütleb Mikvere ja lisab, et pesemise muudab turvalisemaks see, kui kasutada spetsiaalset dušitooli või vannilauda. «Näiteks tõi IKEA hiljuti turule kaasava disainiga BÄSINGEN sarja, mis sisaldab dušitooli, käsipuuga astepinke ja teisi tooteid. Need on funktsionaalsed, pehmete servade, tugevate libisemiskindlate jalgade ja äravooluavadega. Lisaks on tooted minimalistliku disainiga ja sobivad nii igasse interjööri. Sellised lihtsad, kuid tõhusad lahendused muudavad igapäevaelu märgatavalt mugavamaks ilma kulukate renoveerimistöödeta, mida ehk üüripinnal teha ei saagi,» selgitab sisekujundusosakonna juht.

3. Kõrvalda komistusohud

Kukkumise ennetamine on ohutuse tagamisel esmatähtis. Vanusega kasvab kukkumisoht ning tagajärjed võivad olla tõsised – alates verevalumitest, peavigastustest ja luumurdudest kuni igapäevaste toimingute vaevalisemaks muutumise ja püsiva puudeni. «Kukkumisohtu saab ennetada mitmel moel. Esiteks regulaarselt tervist kontrollides, jõudu ja tasakaalu arendades ning abivahendeid õigesti kasutades ja kandes mittelibiseva tallaga jalanõusid,» ütleb Torp.

Teiseks saab kodused komistusohud kõrvaldada. Piiratud liikumisvõimega inimese kodus tuleb eriti tähelepanelik olla vaipadega – need tuleb kinnitada, et vaip ei libiseks või inimene ei takerduks vaibaservade taha.

4. Muuda ruumid valgemaks

Too koju lisavalgust ja paiguta täiendavad laua- või põrandalambid voodi, diivani ja tugitoolide lähedusse, kust neid on mugav sisse lülitada. Paigalda koridoridesse ja treppidele liikumisanduriga öövalgustid või veendu, et lülitid asuvad ligipääsetavates kohtades. Kasuta kauakestvaid LED-pirne, et vältida nende sagedast vahetamist.

5. Paranda ligipääsetavust ja mugavust

Vigastuste vältimiseks vali ümarate servadega mööbel ja paiguta see nii, et liikumisteed jäävad vabaks. Eelista jäiku diivaneid ja madratseid, millelt on lihtsam tõusta ja istuda – mugavuseks lisa patju. Kasuta ergonoomilisi toole, mille kõrgust, käe- ja seljatugesid saab reguleerida. Hoia iga päev vajalikud esemed parajal kõrgusel, et vältida kummardamist ja kõrgele ronimist, kuid kui see pole võimalik, hangi koju turvaline käepidemega astepink.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles