/nginx/o/2025/05/02/16816386t1h2336.jpg)
Head meelt teeb see, et väga paljud inimesed tänaseks aina enam mõtlevad korstna olemasolu peale. Varasemalt nägime kodukülastustel palju seda, et maja ehitatakse korstnata.
Mida ahju ostmisel silmas pidada?
Talupojatarkusena mõistavad vast kõik, et sõltumatu kütteseade peab majas olema. Kui hakkad ahju ostma, tasub vaadata kaalu ja hinna suhet. Mitu kilogrammi ahju saab antud hinna eest? Meie kõige väiksemad ahjud Juku ja Mann kaaluvad 1800 ja kõige raskem, ECO ahi, 2700 kilogrammi. Mass on see, mis soojust salvestab, ja suurus on see, mis seda ruumi kiirgab. Seega, mida pirakam ja raskem ahi, seda suurem on kodusoojus ja meelerahu.
Põhiküte või abiküte
Kui rääkida juba päriselt valimise ja ostmise protsessist, siis esimesena tuleks kindlaks teha, mille jaoks ahju on vaja – kas põhi-, abi- või lisakütteks. Järgmisena soovitame välja valida ahju mudeli, mis kõige rohkem meeldib (sirgete või lõigatud nurkadega) ja edasi saame juba meie vajadusel aidata.
Mainime ära, et ahi peab olema inimesest kõrgem, et saaks ikka selja mõnusasti vastu ahju toetada. Kuidas sa paned selja vastu ahju, kui ahi on põlvepikkune (ehk vaadake ka alati ahjude kõrgust). Kõik meie ahjud on vähemalt 1,9 meetrit kõrged.
Kui ahi on valitud koju põhikütteks, võiks ahju kütta iga päev, sest nii on ruumides tagatud stabiilne kliima. Pealegi, kes ütleks ära elava tule vaatamisest ning varvaste ja selja soojendamisest? Lisamärkusena, televiisoris olev kanal nimega Kamin on vaieldamatult üks populaarsematest jõulude ja jaanipäeva ajal. Kahjuks aga soojus läbi ekraani tuppa ei tule.
Moodulahjus saab ka süüa valmistada
Kui ahi on valitud aga n-ö plaan B-ks ja/või lisakütteks, on võimalik elektri- ja gaasikuludelt palju kokku hoida. Näiteks nelja põleva valgusti asemel võiks vähemalt kaks neist ära kustutada ja õhtusöögi valmistada hoopis hõõguvate süte peal. Just, moodulahjus saab kenasti ka süüa teha.
Ehita ahi mitme toa peale
Moodulahju saab ehitada ka seina sisse ja mitme toa vahele (see ei kehti suure ja liigendatud maja puhul). Kui küsida, miks ehitada ahi seina sisse, on vastus lihtne – nii saab korraga kütta mitut ruumi. Ehitame keskmiselt seitse moodulahju kümnest seina sisse.
Viimistluslahendused – saab kasutada kõike, mis ei põle
Selline lahendus annab võimaluse erinevateks viimistlusteks – üks külg valge krohviga, teine külg krohvitud ja plaaditud. Võimalusi on nii palju, kui vaid ise välja suudad mõelda. Ainult silmas peab pidama, et kasutada võib materjale, mis ei põle. Kuigi viimistlusvõimalusi on äärmiselt palju, siis kõige populaarsem on ikkagi tavaline krohv – meie kasutame enamasti antiikkrohvi Weber Vetonit. Ühe uuendusliku lahendusena on võimalik moodulahjusid viimistleda ka Saviuku naturaalsete materjalidega.
Moodulahju paigalduseks kulub olenevalt viimistlusest ainult üks-kaks päeva. Kõik moodulahjud saavad ahjupassi, kasutusjuhendi ja garantii: ahjule viis, koldele kaks aastat. Miks garantii? Sest meil ei ole võimalik kütmisprotsessi kontrollida ja kahjuks juhtub tihti, et köetakse sõna otseses mõttes prügiga. Paneme kõikidele südamele, et ahi ei ole prügikast ja talle sobib ainult kuiv halupuu.
Moodulahju kolle on vahetatav
Kui aga peaks juhtuma, et šamottkolle köetakse katki, siis seda saab kergesti välja vahetada. Seetõttu saab öelda, et moodulahi on ühekordne ja pikaajaline investeering, mis peab vastu mitu põlve.
Poolemeetriste halgudega kütmine
Siin pikka juttu pole – Matsi (ka küpsetusahjuga mudelit) ja ECO-t saad kütta 50-sentimeetriste halgudega. Teistele mudelitele sobivad 30–40 cm halud.
/nginx/o/2025/05/02/16816387t1he13b.jpg)
Kõik Ahja moodulahjud valmivad käsitööna Crovalist
Moodulahjusid valmistame Ahja tootmishoones sada protsenti käsitööna – kõik moodulid valmivad Croval-materjalist, mis tuleb Põhja-Soomest. Croval on martäänahjust läbi käinud metallisulatusjääk, mis muidu oleks ahermaterjal (nn taaskasutus). Soomlased on seda ahjude ehitamiseks kasutanud juba üle 70 aasta.
Lisaks moodulahjudele on meie valikus ka üks pliit – Ants
Kui pliiti ostma hakkad, soovitame viimistlusel kasutada materjali, mida saab kergesti puhastada – näiteks keraamiline plaat, krohvi kindlasti ei soovita. Kuna toidutegemisel on rasvapritsmed või vee ülekeemine tavapärane, siis keraamilist plaati on palju lihtsam lapiga puhastada. Sama kehtib soemüüri kohta, mis jääb pliidi poole – kindlasti eelista plaaditud viimistlust.
Kui rääkida lähemalt soemüürist, siis see on meil samuti moodulitest ehitatud. Klassikaline, viie lõõriga – suve- ja talvelõõriga.
Nüüd teeme koostööd ka Kiviseppadega. Seega saab lasta pliidi Ants viimistleda kvarts- ja/või graniitplaatidega.
/nginx/o/2025/05/02/16816389t1h86fe.jpg)
Keskkonnasõbralik ECO moodulahi
Meie tootevalikust leiate ka pilukoldega ECO ahju, mis on keskkonnasõbralik ja kuulub n-ö raskekaalu võistluskategooriasse. Pilukolle tagab puhtama põlemisprotsessi, kõrgema temperatuuri ja puidust saadava suurema energia. Ühe küttekorraga (6–10 halgu) hoiab ahi sooja kuni 24 tundi. Sellest tuleneb ka taolise koldetüübi palju suurem kasutegur. Ahi on välja töötatud koostöös Eesti maaülikooli katlalabori teadlastega. «Ecokolde» arendas välja OÜ Tuli ja Suits ning seda on testitud ka Eesti keskkonnauuringute keskuses.
Katsetame oma ahjusid regulaarselt, et neid veelgi keskkonnasõbralikumaks teha. Korstnast peab väljuma vaid puhas õhk.
Kui moodulahju vastu tekkis huvi,siis meie kodulehelt moodulahi.ee leiab palju materjali ja huvitavat lugemist.
Olete alati oodatud külla meie Ahja tehasesse – tule ja vaata oma silmaga üle.
Tehas ja salong asub Põlvamaal Ahjas Tartu mnt 49.
Salongi külastuseks helista ette tel 5664 9239.
Lisaks on meil esindussalong ka Tallinna lähedal – Allika tee 7, Peetri, meie partneri Korsten Puhtaks juures.
Tel 5900 1554