Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

Korralik ventilatsioon – investeering hoone ja elanike tervisesse

Ventilatsiooniprojektide koostamisel tuleb alati arvestada, et uut hoonet ehitades on ventilatsioonisüsteemi rajamine alati soodsam kui olemasolevasse hoonesse uue süsteemi rajamine. Seetõttu tuleb juba maja ehitusel ka ventilatsioonisüsteemi rajamisse tõsiselt suhtuda.
Ventilatsiooniprojektide koostamisel tuleb alati arvestada, et uut hoonet ehitades on ventilatsioonisüsteemi rajamine alati soodsam kui olemasolevasse hoonesse uue süsteemi rajamine. Seetõttu tuleb juba maja ehitusel ka ventilatsioonisüsteemi rajamisse tõsiselt suhtuda. Foto: Selvent

Kindlasti ei sea keegi hoones kahtluse alla korraliku ventilatsiooni tähtsust, siiski võtavad paljud ventilatsiooni kui midagi enesestmõistetavat. Tegelikult on ventilatsioon ülioluline maja ja selle elanike tervise seisukohalt, mistõttu on tõhus ventilatsioonisüsteem nii maja ehituse kui ka renoveerimise juures viimane, millelt kokku hoida.

«Tervis, tervis ja veel kord tervis,» vastas ventilatsioonide täislahendust pakkuva OÜ Selvent juhatuse liige Andreas Selgeveer küsimusele, miks on oluline investeerida korralikesse ventilatsiooniseadmetesse. «Ventilatsioon on vajalik, et tagada korteris värske õhu vahetus, kuna see aitab vältida hallitust ja niiskust, mis samuti on oht inimeste tervisele,» rääkis ta. «Seetõttu on tarvis ka ventilatsiooni õigel ajal hooldada, et süsteem töötaks tõrgeteta aasta ringi.»

Suur osa Eesti elamufondist on ehitatud aastakümneid tagasi ja siis oli hoonetes loomulik ventilatsioon, mis toimis ruumi ja väliskeskkonna rõhu- ja temperatuurierinevuse alusel. Välisõhk pääses ruumidesse läbi aknapragude ja teiste avauste, mida tavaliselt leidub vanemate hoonete ehitusstruktuurides. Mõistagi polnud taolised hooned energiasäästlikud.

Nüüd, mil energiasäästlikkus on hoone üks võtmetegur, on muutunud ülioluliseks ka ventilatsioon. Tänapäevastes hoonetes kasutatakse erinevaid ventilatsioonisüsteeme, nagu väljatõmbeventilatsioon, mis kasutab mehaanilist väljatõmmet, et eemaldada õhku sanitaarsõlmedest, pesuruumidest ja köögist. Elu-, töö-, magamistubades ja kabinettides kompenseeritakse värske õhk, kasutades värskeõhuklappe või akendesse paigaldatud tuulutusreste.

Sundventilatsioon on süsteem, mis kasutab mehaanilist väljatõmmet ja sissepuhumist, mille raames paigaldatakse hoonesse ventilatsiooniagregaat. Kaasaegne ventilatsiooniagregaat peaks sisaldama soojusvahetit, järelküttesüsteemi, filtriplokke nii väljatõmbe kui ka sissepuhke jaoks ning juhtimisautomaatikat. Lisaks põhiagregaadile peaks olema eraldi mehaaniline väljatõmme pliidikubul, ja on hea, kui ventilaator paikneb pööningul, et hoida köögis mürataset madalal. Igas toas peaks õhuvahetus olema eraldi reguleeritav ja süsteemi müra tuleks summutada mürasummutite abil.

«Ventilatsiooniprojektide koostamisel tuleb alati arvestada, et uut hoonet ehitades on ventilatsioonisüsteemi rajamine alati soodsam kui olemasolevasse hoonesse uue süsteemi rajamine,» lisas Andreas Selgeveer. «Seega tasub ventilatsioonisüsteemi rajamisse väga tõsiselt suhtuda.»

Ventilatsioonisüsteem – võimalus energiat kokku hoida

Ajakohased ventilatsioonisüsteemid ei taga kodus pelgalt värsket õhku, vaid on ka võimalus säästa energiat. Üks taoline lahendus on soojusvahetusega ventilatsioonisüsteem, mis kasutab ära soojust, mida muidu raisataks, kui kasutatud õhk majast välja puhutakse. Soojusvahetiga ventilatsioonisüsteem võtab ruumist väljutatava sooja õhu, eraldab soojuse ja kasutab seda uue, värske õhu soojendamiseks, mis tuuakse sisse väljastpoolt. Selle tulemusel väheneb soojuskadu, samuti on tagatud pidev õhuvahetus ruumides, see aitab säilitada meeldivat sise­kliimat, vähendada niiskust ja hallituseriski.

Soojusvahetusega ventilatsioonisüsteemidele on lisandunud teised innovaatilised ventilatsioonilahendused, näiteks ventilatsiooni jahutus, mis on muutunud üheks eelistatumaks valikuks kodude ja ettevõtete jaoks, kes soovivad energiatõhusalt oma ruume jahutada. See tehnoloogia kasutab välisõhu jahutamiseks ja sisemise kliima kontrollimiseks looduslikke või mehaanilisi ventilatsioonisüsteeme.

Erinevalt tavapärastest kliimaseadmetest, mis kasutavad külmaaineid jahutamiseks, kasutab ventilatsioonijahutus välist õhku, et eemaldada sisemisest ruumist liigne soojus. Tööpõhimõte seisneb värske õhu sissevoolu tagamises, mis aitab temperatuuri alandada ja parandada siseõhu kvaliteeti. See jahutusmeetod on eriti tõhus piirkondades, kus õhutemperatuur on madal ja niiskus suhteliselt väike. Ventilatsioonijahutus on mitte ainult energiatõhus, vaid ka keskkonnasäästlik, kuna see vähendab kasvuhoonegaaside heitkogust, mis on seotud traditsiooniliste jahutussüsteemidega.

Andreas Selgeveer ütles, et kuna energiatõhusus on tänapäeva maailmas ülitähtis, siis võimaldab eeltoodud lahendus vähendada energiakulusid. «Ventilatsiooni jahutus annab suurema energiatõhususe. Erinevalt traditsioonilistest jahutussüsteemidest, mis kasutavad elektrienergiat külma õhu tootmiseks, kasutab ventilatsiooni jahutus looduslikke ressursse, vähendades seeläbi energiakulu ja süsinikdioksiidi heitkoguseid. Lisaks on ventilatsiooni jahutus ka kulutõhusam pikas perspektiivis, kuna nõuab vähem hooldust ja remonti võrreldes tavapäraste kliimaseadmetega,» selgitas ta.

Samuti on võimalik jahutus liita kokku ventilatsiooniga – nii saame kuumal suvepäeval ühtlaselt jahedamad toad, kus keegi ei pea kurtma ventilatsiooniseadmest puhuva külma õhu üle. On ju jahutusseadmetest tulev külm õhk suvel üks peamisi külmetushaiguste tekitajaid.

Tänapäeval on juba võimalik päikesepaneelidest saadud energiat kasutada ventilatsiooni/jahutuse toiteks ja sel moel saada koju kõige energiatõhusam sisekliima. Andreas Selgeveeri sõnul on ajakohaste ventilatsioonisüsteemide üks peamine märksõna energiatõhusus ja võimalikult väike keskkonnajalajälg ning tehnoloogia liigubki selles suunas.

Artikli foto
Foto: Selvent

Mida pidada silmas ventilatsioonisüsteemi planeerimisel?

Nagu öeldud, tuleb ventilatsioonisüsteemi projekteerimisse suhtuda tõsiselt, sest hilisemaid vigasid on raske, kui mitte võimatu korvata. Selgeveeri sõnul tasub ventilatsioonitööde planeerimisel eelistada kogenud pakkujat. «Samuti võiks eelistada kvaliteetseid Skandinaavia seadmeid, mis on mõeldud meie kliimavöötmesse.»

Torustikud on kõige parem installeerida varjatud kohtadesse. Ventilatsiooni paigaldusel tuleb mõelda ka mürasummutuse peale, et elukeskkond oleks hiljem mugav ja vaikne.

Samuti on tarvis läbi mõelda ventilatsiooni hooldus ja valida paigaldaja, kes pakub süsteemile ka hiljem hooldust. See annab kliendile lisaturvatunde, sest probleemide ilmnemisel on hooldaja süsteemi eripäradega juba kursis.

selvent.ee

Tagasi üles