Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

Tasandussegu – kauni ja vastupidava põranda vundament

Artikli foto
Foto: Mira

Olgu põrandal PVC, parkett, plaadid või vaipkate, olgu see küttega või ilma, aga iga kvaliteetse põrandakatte alus on korralik aluspõrand. Tõhus ja lihtne võimalus on kasutada isevalguvaid segusid.

OÜ Mira Ehitus­materjalid müügijuht Madis Kipper selgitab, et nii nagu nimigi ütleb, on isevalguv segu ise valguv: raskusjõu toimel vajub mass laiali ja nakkub aluspinnaga. Kivinedes moodustab see sileda ja tugeva pinna, mille peale on võimalik paigaldada põrandakate. Ekstra kriitilised on aluspinna suhtes elastsed ja õhukesed põrandakattematerjalid, näiteks PVC, parkett, vaip ja suuremõõtmelised keraamilised plaadid.

Täpselt nii nagu betoon ja tsemendimört koosnevad ka isevalguvad segud peamiselt täitematerjalidest (liiv) ja hüdraulilisest sideainest (tsement), aga nende koostis on tugevalt modifitseeritud ning lisaained mõjutavad segu paigaldamist, koostoimet orgaaniliste materjalidega ja valguvust. Samuti on isevalguvad segud märksa tugevamad ning juba mõne tunni möödudes on pinnal võimalik kergelt kõndida.

Aluspinna ettevalmistus ja kruntimine

Kõik algab aluspinna ettevalmistusest: enne põranda valamist peab see olema puhas ja sidus. Kui aluspinnal on õli, vaha, värvi või vana põrandakatte jääke, tekitavad need vett hülgava efekti ja tasanduskiht ei nakku aluspinnaga korralikult. Mustus tuleb eemaldada liivapritsi või kuulpuhastuse abil, aga kui sellest ei piisa, siis tuleb vanad jäägid aluspõrandast välja piigata ja parandada sobiva parandusseguga. Uue põranda betoonvalu pinnale tekkiv tsemendipiim halvendab samuti naket ning tuleb eemaldada. Lõpuks tuleb aluspind puhastada lahtistest osakestest ja tolmust, parima tulemuse saab tööstusliku tolmu­imeja abil.

Samuti aitab aluspinna sidusust tõsta korralik kruntimine. Kruntimata pind imeb värskelt valatud segust intensiivselt vett välja, mille tulemusel tasanduskihi töötlemine halveneb ja kivinemiseks ei jätku niiskust. Samuti surub vesi aluspinna pooridest välja õhu, mis omakorda ülespoole liikudes jätab tasanduskihti väiksed augud.

Poorsetel pindadel, nagu betoon, kips, puit ja kipskartongplaat, on hea lahendus peenmolekulaarne akrüüli baasil Mira 4180 Primer, mis imendub sügavale aluspinda ning seob seda. Imavatel pindadel kasutatakse Mira 4180 Primerit lahjendatuna veega vahekorras üks kolmele, vähem imavatel pindadel üks osa kruntainet segatuna kahe osa veega. Puidust aluspinnad tuleb kruntida 4180 Primeri kontsentraadiga.

Kruntaine kantakse ühtlase kihina üle kogu aluspõranda nii, et ei jääks kuivi kohti ega loike ning enne tasanduskihi valamist peab krunt vähemalt kaks-kolm tundi imenduma ja kuivama. Tuleb kasutada sama tootja kruntainet ja põrandasegu, sest nende koostoimimist on testitud.

Mittepoorsetel pindadel, näiteks glasuuritud ja glasuurimata keraamika, epoksüüd ja klaas, kasutatakse kruntimiseks kahekomponentset veepõhist krunti Mira 4140 Contact Primer, mis ei imendu aluspinda, vaid tekitab nn kontaktkihi. Krundi mõlemad komponendid (sideaine ja kõvendi) tuleb segada hoolikalt ühtlaseks massiks ning kanda aluspinnale pintsli või harjaga.

Artikli foto
Foto: Mira

Kindlasti peavad enne tasanduskihi valamist olema korrektselt täidetud töövuugid. Tasandussegu ei tohi valada üle aluspõrandas olevate deformatsioonivuukide ega ruumi perimeetris oleva deformatsioonilindi ning kõik aluspõrandas olevad vuugid peavad jätkuma läbi tasanduskihi. Kindlasti ei tohi vuuke täita isevalguva seguga.

Põrandavalu

Sageli on valatud põrandad ebaühtlase välimuse ja pinnatugevusega ning üldjuhul on põhjus selles, et segu on valesti valmistatud ning tsemendile on lisatud vale kogus vett. Ehkki isetasanduval segul ei tulene valguvus veekogusest, vaid lisaainetest, siis on veekoguse täpne doseerimine ikkagi ülioluline, sest mõjutab pinna kulumiskindlust ja survetugevust.

Samuti põhjustab ettenähtust suurem veekogus kergemate komponentide n-ö väljapesemist: kui valatud pinnale tekib pehme kiht kergematest komponentidest, siis raskemad komponendid, nagu liiv, vajuvad kihi põhja ega tekita aluspinnaga naket. Samamoodi võib pinna kvaliteeti halvendada see, kui segu otsese päikesekiirguse või põrandakütte toimel kivinemise asemel hoopis kuivab – tsemendi kivinemine ei toimu normaalselt ja segu jääb nõrk. Õiget veekogust on kõige lihtsam mõõta veekannuga ning segu konsistentsi testimiseks on hea lahendus standardne valgumisrõngas.

Tänapäevased kvaliteetsed isevalguvad põrandasegud – Mira 6600 Cemplan, 6700 Cemplan, X-plan ja Mira 6975 Betomix Flow – on valmistatud kiirkivineva tsemendi baasil, mis tähendab, et nende tööaeg on lühike, aga vaatamata vedelale konsistentsile hakkavad need õige veekoguse juures tahkuma enne, kui algab segregatsioon. Sellest hoolimata tuleb valatud pinda kaitsta liiga kiire väljakuivamise eest vähemalt ööpäev, et tagada segus olevate eri tsementide nõuetekohane kivistumine. Ehkki põrandasegu on isevalguv, tuleb tasase ja õige kõrgusega põranda saavutamiseks segu valgumisele ogarulliga kaasa aidata. Samuti tasub kasutada aluspõrandale kleebitavaid kõrgusmärke.

Artikli foto
Foto: Mira

Isevalguvad segud on disainitud eri kihipaksuste jaoks ning käituvad väga erinevalt. Näiteks peeneteraline Mira 6600 Cemplan sobib tasanduskihi valamiseks betoonile, tasandusvalule ja plaatkattele kihina 0,5–10 mm, Mira X-plan jällegi kihina 2–50 mm. See tähendab, et kui pinnas on mõned suuremad augud või mõne seina ääres läheb kiht paksemaks, siis pole ohtu, et valatud pind nende kohtade juures praguneks. Eriti väikese veetarbega segud, nagu näiteks Mira 6975 Betomix Flow, sobivad kasutamiseks välitingimustes ning kuna segust vee välja auramine ja sellest tingitud poorsus on minimaalne, ei teki sellistel segudel külmakahjustusi. Küll aga tuleb see välitingimustes kindlasti katta veetõkkega Mira 4630 või Mira 4650.

Artikli foto
Foto: Mira

Kui põranda tasapinda on vaja rohkem tõsta, siis on uudne lahendus Mira EPS360 kergbetoon, mille mahukaal on vaid 360 kg/m3. Seda saab kasutada nii puit- kui betoonvahelagedel ning tänu väiksele kaalule on kotte palju lihtsam tassida, materjal jäigastab puitvahelage ja koormab seda vähem. Samuti toimib kergbetoon müraisolatsioonina.

Ajakohased kiirkivinevad isevalguvad segud on äärmiselt keerukad tooted, mis koosnevad enam kui kahekümnest komponendist. Nende tasakaalustatud komponentide vastastikusel koostoimel tekib vedel ja valguv mass, mis õigel käitlemisel moodustab imeliselt sileda ja tasase pealispinnaga tugeva põranda. Kõik see eeldab õigete toodete valikut ja oskuslikke töövõtteid.

Vaata lisaks: www.mira.ee

Tagasi üles