:format(webp)/nginx/o/2025/05/05/16821682t1h6ea4.jpg)
Esimese kodu ost on paljude inimeste suurim rahaline otsus, mis toob kaasa vältimatu küsimuse, kui kallist elamispinda saab endale lubada. Luminori Baltikumi eraisikutepanganduse juht Tanel Rebane jagab rusikareeglit, mis aitab kerge vaevaga välja selgitada, millise hinnaklassiga arvestada.
Rebase sõnul on iga inimese võimalused ja kohustused erinevad, kuid laias laastus saab noorele inimesele, kel kohustused puuduvad, anda soovituseks lihtsa rusikareegli. «Kui plaanitakse oma esimest kodu osta laenuga, siis sellele võiks kuluda kuni viie aasta netosissetulek. Kui iga kuu laekub pangaarvele 2000 eurot ehk aastaga 24 000 eurot, siis kodu ostu peale võiks arvestada kuni 120 000 eurot. Kui elatakse koos elukaaslasega, siis võib sama arvutust teha kahepeale kokku,» selgitas ta.
Kui 120 000 eurot maksva kodu ostmiseks võetakse kodulaen 30 aastaks ja omafinantseering on 10 protsenti, kujuneb igakuine laenumakse hinnanguliselt 500 euro suuruseks. Sellise eelarvega saab praegu soetada näiteks ca 22-ruutmeetrise ühetoalise korteri uusarendusse Tallinna kesklinna või selle lähiümbrusesse. Samuti on võimalik osta enam kui 50-ruutmeetrine renoveeritud kolmetoaline korter Mustamäele järelturult.
Tihtipeale järgneb kodu ostmisele ka auto soetamine. Kui kodu ostmisel võiks Rebase sõnul arvestada kuni viie aasta sissetuleku summaga, siis sõiduki ostuks võiks arvestada maksimaalselt ühe aasta sissetuleku summaga.
Tänavuse aasta esimese kvartali oodatav keskmine brutopalk on 2090 eurot kuus ehk ligikaudu 1570 eurot netos.