:format(webp)/nginx/o/2025/05/12/16838217t1h09f9.jpg)
Läti botaanikaaia töötajad avastasid seene, mida pole Lätis ega ka mujal Euroopas varem nähtud. Kuidas see küll sinna sai?
Seen kuivatatakse ja jäetakse muuseumi mükoloogilisse kollektsiooni, kus seda hoitakse teiste leidude hulgas, üldsusele leitud seent ei eksponeerita, kirjutab TVNET.
Mükoloog Inita Daniele oletab, et leitud seen kuulub perekonda Limacella, mida tavaliselt leidub subtroopilises ja troopilises kliimas, kuid mitte Euroopas.
«Loomulikult on see maailmas tuntud liik, kuid me ei tea, mis liiki seen see on, sest meil puuduvad andmed kogu maailmast,» ütleb Daniele.
/nginx/o/2025/05/12/16838068t1hf81f.jpg)
«Üldiselt on see väga lähedases suguluses kärbseseenega. Siiski ei ole kõik kärbseseened mürgised. See konkreetne leid ei ole mürgine seen, kuid see ei ole ka söödav,» lisab ta.
«Kasvuhoonetes ja lihtsalt lillepottides võib sageli leida seeni, mis ei ole Lätile tüüpilised, sest me impordime mulda, me impordime seemikuid – kõnealune seeneke jõudis siia ilmselt koos mõne troopilise või subtroopilise seenega,» selgitas ta.
Limacella on seeneperekond, mis kuulub perekonda Amanitaceae või mõnes käsitluses omaette sugukonda Limacellaceae, sõltuvalt klassifikatsioonist. See perekond sisaldab limase kübaraga seeneliike, mis on visuaalselt üsna sarnased mõnede kärbseseente (Amanita) liikidega, kuid nende eosed on sileda pinnaga, mitte ornamenteeritud, nagu paljudel Amanita liikidel. Kuna neid liike on võrdlemisi vähe uuritud, ei soovita teadlased neid toiduks tarvitada. Mõned võivad sisaldada mürgiseid ühendeid või lihtsalt olla ebameeldiva tekstuuriga.
Allikas: Mushroom Expert