:format(webp)/nginx/o/2025/05/12/16839376t1h2c02.jpg)
Sisustusajakirjade ja -portaalide fotodel näeb sageli muljetavaldavaid vannitoakujundusi, mis on loodud järgides viimaseid trende. Paraku ei pea kõik neist ajaproovile vastu ja seetõttu võib vannituba juba mõne aastaga nii esteetiliselt kui ka tehnoloogiliselt vananeda. Kuidas aga luua vannituba, mis näeb hea välja ja kestab terve aastakümne või kauemgi?
Varem oli tavaks kujundada vannitoast steriilne ruum, mis täitis vaid elementaarseid funktsioone. See lähenemine on viimastel aastatel täielikult muutunud ja nüüdseks on vannitoast saanud kodune spaa, mille eesmärk on lisaks ihuharimisele suurendada ka koduomanike heaolutunnet. Sisearhitekt Janne Jakobsoni sõnul on vannitubades nüüd rohkem ruumi loomulikkusele, mis jääb kauaks püsima.
«Traditsioonilised elutult ja igavalt mõjuvad lahendused on järk-järgult loovutanud koha naturaalsetele ja maalähedastele materjalidele, nagu mikrotsement, lubikrohv, puit ja struktuurkeraamika. Kahvatu ja külm värvipalett on vahetunud pastelsemate maalähedaste toonide vastu, luues sooja ja hubase õhkkonna,» rääkis Jakobson.
Ajatus vannitoakujunduses on oluline mitte ainult visuaalne kogemus, vaid ka pindade, valgustuse ja isegi akustika kombinatsioon. Vannitoa disainis kohtab üha enam tarku tehnoloogilisi lahendusi, nagu puutevabad segistid, automaatne valgustus, nutikas temperatuurikontroll ja muud tehnoloogiad, mis sulanduvad vannitoa üldisesse interjööri ning jäävad silma eest varjatuks.
Vannitoatrende dikteerib ka eluasemehindade tõus
Teine oluline vannitoa sisustustrende määrav tegur on põrandapinna järkjärguline vähendamine. Kinnisvarahindade tõustes eluruumid kahanevad, mistõttu kompenseeritakse puudujääv pind sageli vannitoa arvelt. Geberiti Eesti müügijuhi Priit Roostalu sõnul pole standardsetele lahendustele vannitubades seetõttu enam ruumi.
«Vannitoa ruumikasutust optimeeritakse järjest enam. Osa sanitaartehnikast integreeritakse vaheseintesse, vannid asendatakse dušinurkadega ja panipaiku kohandatakse, suurendades näiteks valamukappe,» sõnas Roostalu.
Geberiti paigalduselemendid WC-pottidele, seinale kinnitatavad WC-potid, duširuumi põranda- ja seinaäravoolud või valamukapi sahtlid, millel pole sisselõikeid sifoonide jaoks, on näited sellest, kuidas õige toode suudab rahuldada kõik disainivajadused ilma hoiuruumi ja funktsionaalsust ohverdamata.
Disaini ja tehnoloogia harmoonia
Disain ja funktsionaalsus peavad vannitoas olema lahutamatud. Hästi läbimõeldud vannituba ei lähe kiiresti moest, kui esteetilised ja tehnoloogilised lahendused üksteist loogiliselt täiendavad.
«Lahendused, mis põhinevad looduslikel ja vastupidavatel materjalidel, on alati moes. Omavahel harmooniliselt kokku sobitatud naturaalsed värvitoonid ja materjalid aitavad luua stiilset ja ajatut keskkonda, mis näeb hea välja ka paljude aastate pärast. Seetõttu muutub vastupidavus ja mitmekülgsus vannitoas aina olulisemaks,» rääkis Jakobson.
Sisearhitektiga nõustub ka Roostalu ja jagab mitmeid arusaamu, kuidas sellises ruumis saaks kombineerida arenenud tehnoloogiaid, luues mitte ainult kauni, vaid ka funktsionaalse, kauakestva vannitoa.
Vannituba kui hoolikalt planeeritud tervik
Need, kes alles plaanivad oma unistuste kodu sisustada, peaksid vaatama vannituba ühtse tervikuna nii esteetiliste kui tehnoloogiliste lahenduste poole pealt. Hästi sisustatud vannituba on pikaajaline investeering, mis kestab vähemalt kümme aastat.
«Vannituba peaks olema hõlpsasti puhastatav ja hooldatav, ruum peaks olema ergonoomiliselt optimeeritud ning kasutatavat vett tuleks säästa. Valitud lahendused peaksid integreerima uuenduslikke funktsioone ja arvestama mugavusega, sest kõik seadmed peaksid töötama ühtse süsteemina,» märkis Jakobson.
«Vannitoas on kõige tähtsam kasutada vett sihipäraselt ja õigesti, sest kõik vannitoa seadmed on mõeldud kas vee ärajuhtimiseks või kogumiseks,» selgitas Roostalu. Näiteks Geberiti TurboFlush tehnoloogiaga WC-potid tagavad eriti põhjaliku loputuse, mis on tavalisest kuni 10 korda tõhusam.