:format(webp)/nginx/o/2025/05/16/16847775t1h9739.jpg)
Tomat on üks armastatumaid vilju ja seda põhjusega. Korralikult hooldatud tomatitaimed annavad maitsvat ja aromaatset saaki, mille kvaliteet ületab mäekõrguselt poest ostetut. Kuid kastmisel teevad paljud aednikud vea, mis võib kogu töö nullida.
MyHomebooki aiandusekspert Franka Kruse-Gering selgitab, miks on ülioluline tomateid õigesti kasta ja miks lehtede märjaks tegemine võib tuua kaasa haigused, päikesepõletuse ja lõpuks viljade kadumise.
Märjad lehed on haiguste paradiis
Kõige levinum viga on tomatite kastmine ülevalt – nii, et vesi valgub üle kogu taime, kaasa arvatud lehtedele. See on Kruse-Geringi sõnul suur riskikoht.
Tomatid on tundlikud seenhaiguste, näiteks jahukaste ja pruunmädaniku suhtes. Märjad lehed loovad taimede ümber niiske mikrokliima, mis soodustab seente paljunemist. Kuigi haiguseid ei saa täielikult vältida ka kõige hoolikama kastmise korral, võib õigesti kastmine märgatavalt vähendada haiguste tekkimise riski. Eksperdi sõnul tuleks tomateid kasta alati ainult juure juurest.
Päikesepõletus
Paljud ei tea, et märjad lehed võivad ka päikesepõletuse saada. Kui kastmisest lehele jäänud veepiisale langeb päikesevalgus, toimivad veepiisad kui luubid, kontsentreerides päikesekiired ühte punkti ning põletades sellega taime.
«Kontsentreeritud päikesekiired võivad lehti ja vilju põletada. Tulemuseks on kuivanud, valged laigud, mis on pöördumatult kahjustunud,» hoiatab ekspert.
Kõige ohtlikum on see noortele taimedele ja uuele kasvule, mille koed on veel õrnad. Seetõttu soovitab Kruse-Gering tomateid kasta varahommikul ja ainult tüve ümber.
Õhk peab liikuma
Ka halb õhuringlus võib olla probleem, eriti kui tomatid on istutatud liiga tihedalt. Märjad lehed koos seisva õhuga loovad niiske ja sooja keskkonna, kus seenhaigused levivad kiiresti.
«Kõige ohtlikum neist on pruunmädanik, mis võib hävitada terve taime vaid paari päevaga,» ütleb aiandusekspert. Tema soovitus: jäta taimede vahele piisavalt ruumi ja hoia lehestik kuiv.