Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

EKSPERT SELGITAB Kuidas mõjutab käibemaksu tõus kinnisvaraturgu

Pilt on illustreeriv.

Tänavuse aasta esimeses kvartalis müüdi Tallinnas märkimisväärselt rohkem kortereid kui kahe eelmise aasta samal perioodil. Luminori kodulaenude valdkonna juht Helina Kikas selgitab, mis toimub kinnisvaraturul ning mida toob kaasa juulis aset leidev käibemaksu tõus.

«Jaanuaris tehti maa-ameti andmetel Tallinna korteritega 712 ostu-müügitehingut, veebruaris 705 ja märtsis toimus 707 tehingut. Tehingute arv on kolme kuu kaupa kõikunud vaid 1 protsendi ümber, mis on üsna haruldane stabiilsus,» märkis Kikas.

Kokku müüdi Tallinnas tänavu aasta esimese kolme kuuga 2147 korterit, samas kui kahe eelmise aasta esimeses kvartalis toimus alla 1900 ostu-müügitehingu. «Esimene kvartal näitab, et Tallinna kinnisvaraturg toimib hästi. Aastatel 2023 ja 2024 tegi euribor oma tõusutsükli läbi ning nüüd, mil see on languses ja stabiilsem, on näha ka inimeste kindlustunde kasvu,» lisas ta.

Kikas tõdes siiski, et selle aasta algus ei ole veel võrreldav ajaga, mil kinnisvaraturul toimus pidu – 2022. aastal tehti samal perioodil Tallinnas 2303 korteri ostu-müügitehingut ning 2021. aastal lausa 2578 tehingut.

Luminori kodulaenude valdkonna juhi sõnul jääb tänavune tase väga headele aastatele alla peamiselt seetõttu, et uusarenduste osakaal kogustatistikas on tagasihoidlik – tänavu märtsis olid uusarenduste müüginumbrid Tallinnas viimase viie aasta sama kuu võrdluses kõige madalamad.

«Kuna juulist tõuseb käibemaks 22 protsendilt 24 protsendile, siis toob see tõenäoliselt teises kvartalis kaasa uusarenduste müüginumbrite mõningase elavnemise. Nagu ka automaksu puhul nägime, võib maksu jõustumise järgne ehk sedapuhku kolmas kvartal tulla tavapärasest rahulikum,» ütles ta.

Kikase sõnul on arendajatel praegu keerulisem kui tavaliselt, kuid liialt siiski ei muretseta. «Eks ka arendajad on olnud teatud aegadel ebakindlamad, mistõttu sattus paljude projektide valmimine ühele ajale. Seepärast on konkurents suurem ning arendajad muutunud paindlikumaks. Lisaks paremale hinnale pakutakse ka lisandväärtusena näiteks mööblit, panipaika või parkimiskohta.»

Kuna hinnavahe uusarenduste ja järelturu vahel on praegu tavapärasest suurem, siis võiks Kikase hinnangul tasakaalustuda olukord uusarenduste hindade paigalseisu kaudu.

«Tõenäoliselt hakkavad järelturu hinnad lähiajal tõusma, sest see segment on väga aktiivne ning hinnavahe uusarendustega on suur. Järelturg hakkab hindu kergitama, samal ajal uusarenduste hinnad lähiajal järsult ei tõuse – arendajad ootavad, kuni järelturg nende tasemele järele jõuab,» prognoosis Kikas.

Kommentaarid
Tagasi üles