E, 11.12.2023

8 profinippi, kuidas kujundada valget kodu

Kristel Trell
, Kodu.postimees.ee vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Valge kodu.
Valge kodu. Foto: Vida Press

Kuigi valged kodud teevad Eestis selgelt võidukäiku, seostatakse valget värvi sageli ebapraktilisuse, jaheduse ja steriilsusega. Sisekujundaja Katariina Kalda sõnul ei tohiks aga nendest märksõnadest lähtuda ja peaks valgesse interjööri suhtuma kui ajatusse trendi.

«Valget peetakse valguse, hinge, lootuse ja pühaduse märksõnaks. See sümboliseerib puhtust, rahu ja rõõmu. Seega imelised tunded ja emotsioonid, millele oma koduuks avada,» rõhutas Kalda. «Valge värv lisab tubadesse ruumikust, värskust ning võimendab naturaalset valgust. Valget on imelihtne kombineerida ka teiste tugevamate ja erksaate värvidega.»

Sisekujundaja soovitused:

1. Ära unusta, et valgeid on erinevaid. Tuleb leida just endale sobiv toon ning seda ülejäänud interjööriga osavalt kombineerida. Valge võib olla pehmema alatooniga, külmema ehk hallika alatooniga või sootuks segatuna mõne muu tooniga.

2. Valge mõjub puhta ja pehme ja tasakaalustavana kombineerituna puiduga.

3. Valge sobib nii modernsesse kui ka romantilisema stiiliga koju. 

4. Valget värvi saab kasutada kihiti. Ehk valgele põrandale, valge vaip, valgele vaibale valge diivan - kokku saavad kolm erinevat materjali ja tekstuuri. Tekstuur on valge puhull üks oluline märksõna, kasutades näiteks valget villavaipa, ei saa jääda tulemus steriilne ja külm. Materjal ise oma olemusega muudab mulje pehmeks. Naturaalsed tekstuurid muudavadki üldmulje huvitavaks ja rikkalikuks.

5. Valget annab pehmendada värviliste detailidega, mida sisustuses saab kasutada. Sellisel juhul on hea, kui taustavärv on neutraalne. Näiteks kasutades valget mööblit, võib juba aegsasti planeerida riiulile teist värvi karbid, korvid, raamatud, pildiraamid. Tulemus ei saa kuidagi olla üheülbaline või igav. Tuleb olla hoolikas, sest kõik, mille valge taustale asetad, peab olema väärt vaatamist, sest see tuleb enam esile kui muul taustal

6.Valget ruumi planeerides tuleks mõelda kohe ka pisiasjadele.  Näiteks valgustid, toataimed, kardinad, vaibad, muud pisiaksessuaarid (vaasid, raamatud, pildid seintel jms)

7. Valget on lihtne kombineerida ka metalliga. 

8. Pehmeme üldmulje loomiseks saab kasutada (kunst)karusnahka või kunstnahka

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles