Vaata ja võrdle: New Yorgis on minikorter 32m2, Tallinnas 7m2

Kristel Trell
, Kodu.postimees.ee vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Carmel Place building in New York.
Carmel Place building in New York. Foto: Julie Jacobson/AP

New York Times proovis järgi, kuidas on elada suurlinna mõistes «minikorteris»  ehk kuidas mahutada kogu elamine 32 ruutmeetrile. Tallinnas mahuks samale pinnale aga ilmselt kolm korterit, et väikseim üürikas pealinnas on 11, müügis olev korter aga 7m2.

Carmel Place, varasema nimega My Micro NY nimeline arendusprojekt aadressil 335 East 27th Street tõi kunagisele parkimisplatsile üheksakorruselise 55 korteriga elumaja, mille planeerijaks nArchitects. Korterite suuruseks 24-33m2 ning kuigi kohalik omavalitsus minikortereid, mis on väiksemad kui 37m2 tavapäraselt ehitada ei luba, tehti antud projekti osas tehti erand, kuna projektist loodetakse taskukohast eluaset.

Foto: Julie Jacobson/AP

Arendusprojekt jõudis meediasse varasemalt omapärase loteriiga -  nimelt pidi taskukohase elamispinna loteriis käiku minema 14 väikest korterit. Sooviavaldusi laekus rohkem kui 60 000 tulevaselt üürnikult, kes oleks nõus kasvõi hommepäev sisse kolima - see teeb umbes 4300 sooviavaldust korteri kohta. Pole ka midagi imestada, sest sotsiaaleksperimendi raames turule tulevate minikorterite eest küsitakse üüri 950-1870 dollarit kuus, üle poole vähem tavalisest turuhinnast.

Osa korteritest jõuab üüriturule ka tavahinnaga: pea 33m2 suuruse möbleeritud korteri eest nõutakse kuuüüriks 2910 dollarit, mis on kaunikesti krõbe hind.  Keskmine kuuüür umbes 50m2 suuruse korteri eest Suures Õunas on 2555 dollarit.

NYT proovis elu 32m2 suuruses korteris, mida üüritakse välja 2670 dollari eest kuus. Korter oli täis nutikad kaks-ühes mööblitükke, kuidas aga seltskond einestama mahtus ning kuidas elanik end minikorteris tundis, saab näha NYT videost.

Tallinna väikseim mikrokorter: 7m2

Eestlane kehitaks ilmselt 32m2 suuruse korteri «minikorteriks» nimetamise peale õlgu - portaalis kv.ee kohtab hulga sellest väiksemaidki üüripindu.

Foto: KV.EE

Kuid näiteks Kalamajas Köie tänaval pakutakse üürimiseks välja 32,5 m2 suurust korterit, kuuüüriks 395 eurot. Sama suure korteri eest Lasnamäe paneelikas tuleks aga välja käia 230 eurot kuus.

Foto: KV.EE

Tallinna väikseim üürikorter on ilmselt 11m2 suurune ühetoaline, miniköögi ja tualetinurgaga korter Kadriorus Faehlmanni tänaval - mikrokorteri eest küsitakse 140 eurot kuus.

Tallinna väikseim müügis olev mikrokodu on troostitus seisus elektriküttega korter Põhja-Tallinnas Kaluri tänaval. Korter on 7.7 m²  suurune, maksab 7200 eurot, korteris asub ka dušš, ning kuulutus rõhutab, et uks ja aken on vahetatud.

Kõige kallim pealinnas müügiks olev minikorter on ilmselt vanalinna serval uusarenduses Mere pst.8 asuv mikroloft - 24m2 suuruse kaasaegse lofti eest tuleb välja käia 92 900 eurot. See-eest lubatakse 4-meetriseid lagesid, duširuumi ja kööginurka ning ideaalset võimalust hilisemalt teenida tulu turistide lühiajaliselt majutuselt. Lugu elamiseks mõeldud pealinna tikutopsidest näed siit.

Tagasi üles