T, 28.03.2023

MÕTTEKOHT ⟩ 3 väga head põhjust, miks lisaks päikesepaneelidele üks energiasalvesti muretseda

Kodu.postimees.ee
3 väga head põhjust, miks lisaks päikesepaneelidele üks energiasalvesti muretseda
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Elektri tootmiseks püstitatud päikesepaneel. Pilt on illustreeriv.
Elektri tootmiseks püstitatud päikesepaneel. Pilt on illustreeriv. Foto: Marko Saarm/Postimees Grupp

Rohelise energia tootmine on üks suurimaid keskkonnasõbralikke muutusi, mida oma elus teha. Päikesepaneelide abil vähendad enda ökoloogilist jalajälge, hoiad kokku elektrikuludelt ja saad elektrit tagasi võrku müüa. Et toodetud energiat maksimaalselt ära kasutada, soovitame lisaks paneelidele soetada ka energiasalvesti, vahendab Energiatarkuse blogi

Nagu teame, on päikesepaneelide tootlikkus suurim päevasel ajal, mil päike paistab otse paneelidele. See on ühtlasi aeg, kus suurem osa inimesi on kodust eemal, kas tööl või muid asjatoimetusi tegemas. Nii toodavad paneelid energiat, mis jääb lihtsalt tarbimata ja õhtul koju saabudes tuleb puudujääv elektrienergia jällegi võrgust asemele osta. Salvestiga sellist olukorda ei teki.

Energiasalvesti – mis see täpsemalt on?

Energiasalvesti on seade, mis võimaldab päikesepaneelide abil toodetud energiat salvestada ja kasutada seda siis, kui tootmine on madal või puudub täielikult. Nii nagu energiat, on ka energiasalvesteid erinevaid liike. Selles artiklis tuleb juttu ühest peamisest salvesti liigist, milleks on akud.

Eesti Energia tootevalikus on liitiumioonakud, mida saab valida kolmes erinevas mahus – 5, 10 ja 15 kWh. Liitiumioonakud on turvalised, usaldusväärsed ja kauakestvad. Lisaks on need 95 protsendi ulatuses ümbertöödeldavad, mis tähendab, et neid ei pea ära viskama, vaid saab tulevikus uuesti kasutada. Aku kinnitatakse sobiva ruumi seinale või põrandale.

Seega – kogu elektrienergia, mille paneelid päeva jooksul toodavad, salvestub akusse ja nii on võimalik oma energiatarbimist ise juhtida. Järgnevalt oleme välja toonud neli põhjust, kuidas energiasalvesti sulle veel kasulikuks abiliseks olla saab.

Tarbid rohkem enda toodetud elektrit

Aku abil saad enda toodetud elektrit kasutada täpselt ajal, mil ise soovid. Kui keskmine majapidamine kasutab 30-40 protsenti kogu enda toodetud elektrist, siis aku abil saab tarbimist suurendada vähemalt 20 protsendi võrra, mis teeb kokku üle poole omatoodangust. Nii saad osaliselt või täielikult katta enda hoone energiavajaduse, pead vähem ostma elektrit võrgust ja sulle jääb rohkem raha kätte.

Elekter on olemas ka võrgurikete korral

Päikeseelektrijaamad, mida hoonete katustel, fassaadidel või maapinnal näeme, vajavad energia tootmiseks ühe osana võrgutoidet. Olukorras, kus võrgutoide katkeb, lülitub tavapärane päikesejaam välja.

Kui päikesejaamal on olemas salvestuslahendus koos tagavaratoite ümberlülitiga, on võimalus elektrit kasutada isegi ajal, mil võrguühendus puudub. Näiteks enamik koduseadmed nagu külmikud, pesumasinad, tolmuimejad, valgustid, arvutid ja televiisorid saavad olenevalt aku laetusest voolu kasutada vähemalt 6-9 tundi.

Võimalik kasutada ajal, mil päikesepaneelid ei tooda

Talvekuudel, kui päike on madalamal ja paneelide tootlikkus on tavapärasest väiksem, tuleb puudujääv elektrienergia osta võrgust. Akulahenduse abil saad turu enda heaks tööle panna, salvestades soodsamate tundide ajal energiat akusse otse võrgust ja kasutada või müüa seda tagasi võrku hetkel, mil elektri tunnihind on kallim.

Teenitud tulu läbi säästad arvetelt ja hoiad aastaringselt oma elektrikulud madalal. Tulevikus saame akude puhul rääkida tarkadest lahendustest, mis võimaldavad automaatselt energiatarbimist juhtida pidades silmas nii majapidamise energiatarbimist kui elektrihinda.

Artikkel ilmus Eesti Energia Energiatarkuse blogis. Energiamaailmas toimuvaga kursis olemiseks külasta energiatarkus.energia.ee.

Märksõnad
Tagasi üles