Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

PANK SELGITAB Kas või millistel tingimustel saab laenu moodul- ja elementmajade püstitamiseks

Copy
Moodulmaja. Pilt on illustreeriv.
Moodulmaja. Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Kas pangad annavad laenu ka moodul- ja elementmajade ostmiseks ning milliste kuludega tuleks arvestada, selgitab Citadele panga jaepanganduse juht Marina Hakiainen.

Linnast maale kolimisel on palju põhjuseid: kasvavad kinnisvarahinnad, unistus linnakärast eemal olevast majast, suurem elupind, idülliline maaelu, rohkem privaatsust ja kaugtöö tegemise võimalus. Viimastel aastatel on linnast maale kolimine muutunud ühe populaarsemaks, mistõttu on huvi võtmed-kätte-majade vastu suurenenud. 

«Tänapäeval soetab valmismaja korteris elav ning maamaja sooviv linlane. Enamasti on tegemist paaride või väikeste lastega peredega, kes kasutavad näiteks pärandusena saadud krunti Tallinna ümbruses asuva kodumaja unistuse ellu viimiseks,» märkis Hakiainen. «Kes otsib minimalistlikku suvekodu, kes on väsinud korterielust ja otsib alternatiivi pisikese, kuid igati funktsionaalse ja mugava oma maja kujul. Aga on inimesi, kes soovivad end testida, kas nendes on piisavalt «julgust ja vaimu», et maale elama asuda. Teisele on oluline säästlik ja keskkonnasõbralik ehituslahendus, mida pakub looduslike ehitusmaterjalide kasutamise võimalus,» kirjeldab Hakiainen laenukliente.

Puidust moodulmajad on populaarsed mitmel põhjusel: juba mainitud hinnatõus kinnisvaraturul ja kaugtöö tegemise võimalus, aga ka Eesti ehitusettevõtete märkimisväärne turukogemus valmismajade segmendis ning suurepärased soovitused inseneeria, disaini ja kvaliteedi vallas. Oluline on ka fakt, et moodulmaja püstitamine käib tänu tehases ettevalmistatud detailidele imekiiresti ning selles saab elada mitte ainult suvel, vaid aasta ringi.

Ehitusseadustik lubab väikeste eranditega paigaldada kuni 20-ruutmeetriseid ja viiest meetrist madalamaid eluhooneid, väikemaju, ilma ehitusloata ja ehitusteatiseta. 20–60- ruutmeetrise ehitusaluse pindalaga väikeehitise ehitamiseks on vajalik kohaliku omavalitsuse kirjalik nõusolek ja ehitusprojekt, kuid tellides majatootjalt valmislahenduse, kulgeb seegi protsess üldjuhul kiiremini, kuna ehitusprojekti saab majaga kaasa. Moodulmajad püstitatakse tänu tehases valmistatud detailidele kiiresti, olenevalt hoone suurusest mõne tunni kuni nädalaga.

Kas pank finantseerib moodulmaja ostmist?

Moodulmajad on valmisobjektid, mis ei vaja ehituslaenu erinevalt elementmajadest. Moodulmaja ostmist rahastatakse tavalise kodulaenu abil. «Kui inimene ostab endale maja, mis tuuakse kohale, siis põhimõtteliselt on tegemist valmisobjektiga, nagu seda on korter või valmis maja,» selgitas Hakiainen. «Kui ehitaja küsib ainult sissemaksu ja maja ehitatakse ehitusettevõtte vahenditega, siis on tegemist justkui tavalise kodulaenuga. Seega saab ehitaja esialgu vaid sissemaksu ning ülejäänud osa väljastab pank siis, kui maja on püsti ehk valmis laenu tagama,» rääkis ta.

Elementmajad pannakse krundi peal eri osadest kokku: kohapeal paigaldatakse teatud aja jooksul maja seinad, vundament, katus ja nii edasi. Pank arvestab sellisel juhul maja ehitusega, mida rahastatakse ehituslaenuga ehk laenu väljastatakse etapiviisiliselt. 

Milliste kuludega tuleks arvestada?

Moodulmaja ehituse puhul tuleb arvesse võtta tõsiasja, et maja on tarvis kuhugi ehitada, seega tuleb kõigepealt leida sobiv maatükk. Kuigi krundi hind võib suuresti varieeruda, võiks keskmise suurusega maalapi näiteks Tallinnas või linna läheduses kätte saada umbes 60 000 euroga. Kui nüüd ehitada sinna 60 000-eurone moodulmaja, on eelarve 120 000 eurot. See jätab 20 000 transpordi ja kommunikatsioonide jaoks. Sageli on aga müügihinnad märgitud ilma käibemaksuta ja transpordikuludeta ning mõelda tuleb ka küttesüsteemile, kommunikatsioonidele, siseviimistlusele ja mööblile.

Kui ehitusettevõte on avaldanud tunduvalt väiksema hinnaga pakkumise, siis tuleb aru saada, kas see projekt on poolik. Enamasti pole sellisel juhul vundament ja katusematerjal hinna sees. Tuleb kindlasti arvestada, et tehasepakett on üldjuhul vaid 30–40 protsenti kogu hoone maksumusest, ning uurida põhjalikult koostatud hinnapakkumist. Näiteks 20 000-eurone hinnapakkumine majakomplektile ühes tarne ning kokkupanekuga eeldab, et hoonel on küll välisseinad, fermid ja aknad ning välisuks, aga katus kaetakse vaid kilega ehk selle peab ise paigaldama. Lisaks puuduvad soojustus, viimistlus, kommunikatsioonid ning vundament. Koos viimistlusega moodulmaja hinnapakkumine jääb suurusjärku 80 000 eurot. Seega tee põhjalikku uurimistööd, et sind ei tabaks ebameeldiv üllatus, kui majakarp tuleb näiteks ilma katuse ning kütteseadmeta.

Tänapäeval on moodulmaja energiasäästlik ja hästi läbi mõeldud ruumilahendustega ning igaühel on võimalik leida endale sobiv kodu. See on väga hea lahendus, kui puudub varasem ehituskogemus, kuid soovitakse endale päris oma maja. Enamasti sobib see esimeseks koduks väga hästi, sest on mugav ja energiasäästlik ning oma uude koju saad kolida juba vaid mõne kuuga.

Tagasi üles