Selgub, et itaallaste espressovaimustusel on üks praktiline tagamõte.
KAS TEADSID? ⟩ Miks itaallased pärastlõunal piimata kohvi joovad
*Lugu ilmus esimest korda 05.09.2023.
Samal ajal kui meie joome mis tahes piima või siirupiga kohvi, pööritavad itaallased silmi ja kehitavad segaduses õlgu. Itaallastele näib nimelt mõeldamatu juua päeva teises pooles piimakohvi, kuna see mõjuvat seedimisele laastavalt, vahendab TVNET.
Itaallaste piim on oluliselt suurema rasvasisaldusega kui meil ning nad leiavad, et piimaga kohvi võiks tarbida kohe hommikul, kui organism veel ärkab. Päeva edenes vahetab itaallane piimakohvi ühe mõnusa espresso vastu välja. Tassike kanget kohvi turgutab itaallaste kinnitusel seedimist ja soodustab und.
Tuntud Itaalia suunamudija Nadia Caterina Munno avaldas Instagramis video, kus ta selgitab, miks võiksime pärastlõunati piimakohvi vältida.
«Piimakohvi tuleb nautida hommikuti, et äratada oma keha ja meeled, aga kindlasti mitte pärastlõunal, kui oled end rikkalikuma einega kostitanud,» selgitab Nadia. Ta lisab, et kiireks energialaksuks piisab keskmisele itaallasele ühest väikesest espressost.
Kommentaariumis jagunesid inimesed kahte leeri nagu alati. Leidus neid, kes nõustusid itaallaste loogikaga ning kes seda ka igapäevaselt järgivad. Vastukaaluks oli neid, kes leidsid, et hommikusöögiks tuleb süüa seda, mida on. Sama kehtib kohvi puhul: naudi seda, mida sa ihaldad.
Kui palju kohvi on liiga palju?
Suurbritannia toitumisnõustaja Rashi Chowdhary sõnul on kohv täis antioksüdante, olles ühtlasi abiks energiataseme hoidmisel ja isude kontrollimisel. Chowdhay kinnitusel teeb 250 mg kofeiini inimese südame-veresoonkonnale vaid head. Toitumisnõustaja paneb seejuures südamele, et meil kõigil on erinev taluvuspiir. Tervetel täiskasvanutel peetakse enamjaolt ohutuks koguseks kuni 400 mg kofeiini päevas, noorukid võiksid piirduda päevas 100 mg kofeiiniga, vahendab The Indian Express.
Üle 500–600 mg kofeiini tarbimine päevas võib põhjustada nii unetust, närvilisust, rahutust, ärrituvust, kõhuvalu kui ka lihaskrampe.