Lõuna-Korea teadlased on välja töötanud uut tüüpi riisi, mis on väidetavalt eriti valgurikas ja keskkonnasõbralik.
Lõuna-Korea teadlased kasvatavad laboris «lihariisi»
Niinimetatud lihariis lõhnab kergelt või sarnaselt ning on kujult riisilaadne, kuid värv on sel roosa. Hong Jin-kee Souli Tonsei ülikoolist ütles pressiteates: «Kasutades kultiveeritud liha, saame loomset valku ilma loomi tapmata.»
Loomasõbralik alternatiiv
Riisi tegemiseks katsid teadlased riisiterad kalaželatiiniga ning süstisid seejärel teradesse veise rakkusid. Hong Jin-kee ja tema meeskond valisid riisipõhja, kuna see on paljude Aasia inimeste põhitoit. Samuti pakub see ideaalset struktuuri lihaasendaja jaoks.
Liharakkude kasvamiseks riisitera sees kulub umbes üksteist päeva, vahendab Dezeen. Siiani on see olnud keeruline protsess, kuid teadlased loodavad leida viisi, kuidas protsessi lihtsustada, muutmaks taolise riisi masstootmise realistlikuks.
Jin-kee hinnangul on sellise riisi süsinikujalajälg 6,27 kg CO2 saja grammi valgu kohta. Veiseliha tootmisel on see kuni üheksa korda suurem. Jin-kee ja tema meeskonna sõnul on lihariisis kaheksa protsenti kõrgem valgu- ja seitse protsenti suurem rasvasisaldus kui tavalises riisis. Seda ei ole palju, kuid Jin-kee sõnul on tulemused siiski lootustandvad ning arendustööga jätkatakse.