Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

EESTI UNEEKSPERT 4 kasulikku nippi, kuidas end pühadesaginas välja puhata

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Hiljutisest küsitlusest selgus, et iga viies inimene on pühade ja koosviibimiste keskel hädas hästi magamisega. See võib aga aasta kõige kaunimal ajal tekitada väsimust ja kurnatust. Uneekspert Kene Vernik räägib kvaliteetse puhkuse olulisusest ja jagab praktilisi nõuandeid pühadestressi maandamiseks.

«Pühadehooaeg tähendab sageli lisatoimetusi ja -tegevusi, mis häirivad meie igapäevarutiini ja võivad põhjustada unepuudust. IKEA uuringust selgus, et iga kuues eestlane magab pühadeperioodil kuni kolm tundi tavapärasest vähem. Vähene uni ja katkised unemustrid võivad aga mõjutada meie füüsilist ja vaimset heaolu. Kui uni on paigast ära, oleme väsinud, rohkem ärritunud, meie immuunsus nõrgeneb ja me ei saa nii hästi keskenduda. Mõned uuringud näitavad, et ebapiisav uni vähendab stressitaluvust ning tõstab veres kortisooli taset, mis võib omakorda häirida nii meie meeleolu kui ka emotsionaalset stabiilsust, mis on jõulude ajal eriti oluline,» sõnas psühholoog ja unenõustaja Kene Vernik.

Uneekspert soovitab seada oma heaolu alati esikohale. See võib tähendada näiteks inimeste võõrustamisest või külastamisest äraütlemist. Kuna pere või sugulaste juures käimine võib tunduda kohustusena, tekitab see tihti tarbetut stressi ja võib mõjuda sinu pikas pühadenimekirjas järgmise tegevusena. Kui külastusplaanid on paigas, saad teha veel palju muud, et end pühadesaginas puhanuna tunda.

Kuidas pühadeaeg rahulikumalt vastu võtta?

Kuna jõuludeni on jäänud veel vaid kuu aega, soovitab IKEA sisekujundaja pühadetegevused ette planeerida, et vähendada liigset stressi ja päriselt hetkes kohal olla.

«Etteplaneerimine, olgu selleks siis kingituste ostmine ja pakkimine, kodu kaunistamine või söögimenüü paika panemine, on jõuluperioodil üks väga teretulnud nipp. Kui sa jagad toimingud nädalate peale laiali, väldid viimase hetke tormamist ja saad nautida rahulikumat pühadeaega,» ütles IKEA sisekujundusosakonna juht Brita Mikvere.

Ta lisab, et ühtlasi piisab kiirel pühadeperioodil kümnest minutist, et rahulikult istuda ja teed juua, et oma vaimset heaolu turgutada. Selle jaoks soovitab sisekujundaja luua väikese nurga, mis on mõeldud lõõgastavateks tegevusteks, olgu selleks siis sooja joogi nautimine, lugemine või lihtsalt puhkamine.

«Kui sa tahad korraks pühadekärast eemale saada ja hinge tõmmata, vali välja mugav tool või tugitool koos pehme pleedi, väikese laua ja soojades toonides valgusega. Pikkadel pimedatel õhtutel mängivad valgustid üleüldse suurt rolli nii meie meeleolu kui ka turvalise ja hubase ruumi loomisel. Samuti on oluline see tuba või nurk vähemalt psühholoogiliselt muust maailmast eraldada, et sellest tekiks koht, mis on mõeldud ainult sulle. Selleks sobib ideaalselt vaiba või ruumijagaja kasutamine. Aja jooksul õpib keha, et sellesse nurka sisenedes on aeg lõõgastuda,» soovitas Mikvere.

Kuidas end kiirelt kosutada, kui väsimus peale kipub?

Uneekspert soovitab teha kõige kiiremal pühadeajal lühikesi pause kas lihtsalt diivanil lõõgastudes või pärastlõunast uinakut tehes, mis ei ole pikem kui 30 minutit.

«Väikesed pausid koos uinakutega võivad parandada meie keskendumisvõimet ja vähendada väsimust. Siiski on oluline meeles pidada, et päeval ei tohiks magada pikka aega, mitte kauem kui 30 minutit ja mitte pärast kella kolme, sest siis on sul raskem ärgata, sa võid tunda end halvasti ja sul võivad tekkida keskendumisraskused,» rääkis Vernik.

Uneekspert peab oluliseks ka keskkonda, kus me magame. Liigse valguse korral võiks kasutada silmamaske ja liigse müra korral kõrvatroppe. Samuti märgib Vernik, et pühade ajal võib olla ahvatlev pidevalt telefoni ja sotsiaalmeediat piiluda, kuid sinise valguse ja ebavajaliku teabevoo vähendamine aitab meil magama jäämiseks paremini ette valmistuda.

Kuidas külas olles paremini magada?

«IKEA uuringust selgus, et üle kolmandiku Eesti inimestest plaanib pühade ajal oma pere või sõprade juurde ööseks jääda,» jagas Mikvere.

Uneekspert Vernik soovitab külalisena ööbides kaasa võtta enda magamisasjad, näiteks silmamaski, padja või mõnusa teki. See on tingitud asjaolust, et meil kõigil on teatud assotsiatsioonid, sealhulgas need, mis on seotud unega. Seega võib miski, mida armastame ja mida seostame hea unega, aidata meil paremini uinuda.

Kuidas olla rahulik ja puhanud võõrustaja?

Külaliste vastuvõtmise ja kodukaunistamise puhul soovitab sisekujundaja hoida lihtsat joont. «Vähem on teinekord rohkem. Mõned hästi valitud esemed, nagu pidulik linik või küünlajalg, võivad lisada täpselt õige koguse pühademeeleolu ruumi üle koormamata. Nii saad nautida kaunistatud kodu, ilma et peaksid meeletult vaeva nägema. Ja ära unusta olla enda vastu lahke ja avatud, täpselt nagu sa oled seda pühadeks ettevalmistamisel või teistega,» soovitas sisekujundaja.

Mikvere lisab, et enda ja oma enesetunde tähtsustamine on sama oluline kui mis tahes pühadetraditsioon. Oma heaolu eest hoolitsemine muudab lähedastega koosolemise ning rõõmsaks olemise lihtsamaks.

Tagasi üles